fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseBrońmy gotówki każdego dnia!

Brońmy gotówki każdego dnia!

Jeśli kiedykolwiek zgodzimy się na wprowadzenie obrotu jedynie bezgotówkowego, staniemy się niewolnikami systemu skonstruowanego pod potrzeby globalnych instytucji finansowych. Cyfrowa waluta to kolejny sposób na stopniową likwidację gotówki, oznaczający zniewolenie i inwigilację.

Atak na gotówkę trwa w najlepsze. Wykorzystywani są do tego również uniokraci chcący nisko uchylić kapelusza globalnym instytucjom finansowym, a zarazem wprowadzić wymarzony przez nich system paneuropejskiej kontroli obywateli.

Nie wszyscy zapewne zwrócili na to uwagę, ale pod koniec czerwca tego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt tzw. Paktu Jednej Waluty (ang. Single Currency Package). W tej propozycji prawnej zawarte jest m.in. stworzenie cyfrowego euro, czyli digital euro.

Cyfrowo i z możliwością wyboru?

Jak unijni urzędnicy uzasadniają konieczność przyjęcia takiego aktu? „Inicjatywa ta ma na celu ustanowienie i uregulowanie zasadniczych aspektów cyfrowego euro jako nowej formy pieniądza banku centralnego, który mógłby być emitowany, wraz z banknotami i monetami, przez Europejski Bank Centralny (…), a obywatelom i przedsiębiorstwom należy dać dodatkowy wybór, umożliwiając dokonywanie płatności cyfrowych za pomocą powszechnie akceptowanej, taniej i bezpiecznej formy pieniądza w strefie euro” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Cyfrowe euro zyskałoby (obok kart i innych tzw. instrumentów obrotu bezgotówkowego) status międzynarodowego środka płatniczego działającego na zasadzie podobnej do cyfrowego portfela. Osoby i przedsiębiorstwa mogłyby płacić nim w dowolnym miejscu i czasie w całej strefie euro.

Wprowadzenie cyfrowego pieniądza umożliwiłoby zbieranie dokładnych informacji o zachowaniach i preferencjach nie tylko przedsiębiorców, ale wszystkich mieszkańców Europy. Tak zwani dostawcy usług płatniczych zapisywaliby (i oczywiście przekazywali dalej „uprawnionym” instytucjom) takie informacje jak: wartość środków finansowych przekazanych lub zwróconych, numer identyfikatora lokalnego urządzenia używanego do płatności cyfrowych w euro, data i czas transakcji dotyczących przekazania i anulowania przekazania środków oraz używane przy powyższych czynnościach numery rachunków. Z kolei banki przeforsowałyby wprowadzenie opłat za dostęp do cyfrowych euro. Kto próbuje wierzyć, że godziłyby się to robić za darmo, jest co najmniej niepoprawnym optymistą.

Nie oddawać władzy!

Na razie cyfrowe euro miałoby stanowić tylko oczekiwane ponoć uzupełnienie gotówki. Nie łudźmy się jednak – w dłuższej perspektywie „oni” nie pozwolą na jej istnienie. Korporacje zajmujące się propagowaniem obrotu bezgotówkowego oraz globalnie żerujące banki już zadbają o to, by odebrać obywatelom wolność wyboru.

Dalsza cyfryzacja pieniądza to także wzrost zużycia energii elektrycznej. To powinni rozumieć zwłaszcza klimatyści, tak podobno dbający o ochronę naszej zielonej planety.

Ewidentnie czekałoby nas też osłabienie bezpieczeństwa finansowego. Obrót wyłącznie bezgotówkowy oznacza więcej awarii systemów bankowości cyfrowej oraz wymarzone żerowisko dla hakerów (którzy i bez pieniądza cyfrowego odnotowują na swoim koncie coraz częstsze „sukcesy”).

Zgoda na obrót wyłącznie cyfrową walutą to także oddanie walkowerem władzy globalnym korporacjom oraz lokalnym politykom będącym na ich usługach. Władzy zarówno politycznej, jak i nad gospodarką i w zasadzie wszystkimi dziedzinami życia człowieka.

Walka z niewątpliwą patologią, jaką jest terroryzm i zakazany i nieetyczny handel, nie powinna odbywać się kosztem ograniczania praw obywatelskich. Nie może być zgody na wyłącznie cyfrowy obrót pieniądzem przynoszący benefity wybranym grupom interesów.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA