fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaBruksela chce zakazać wydobycia surowców w Arktyce

Bruksela chce zakazać wydobycia surowców w Arktyce

Komisja Europejska zapowiedziała działania, mające na celu wprowadzenie zakazu eksploatacji złóż surowców energetycznych w Arktyce.

Komisja Europejska zapowiedziała działania, mające na celu wprowadzenie zakazu eksploatacji złóż surowców energetycznych w Arktyce.

Chodzi tu o ograniczenie możliwości rozpoczęcia nowych projektów, służących wydobyciu gazu, ropy i węgla. W ten sposób Bruksela chce chronić środowisko Arktyki, narażone na zmiany klimatyczne. Efekty globalnego ocieplenia są tam szczególnie widoczne. M.in. na przestrzeni ostatnich 50 lat temperatury rosły trzy razy szybciej niż na pozostałej części globu.

Powyższe zamiary zostały przedstawione mimo tego iż obecnie UE importuje już surowce wydobywane w tym regionie.

Sama Unia Europejska nie należy do Rady Arktycznej, w której znajduje się kilku jej członków: Finlandia, Szwecja i Dania. Mimo starań Brukseli o uzyskanie statusu obserwatora, zostały one odrzucone. Rada jest to forum koordynującym działania na tym obszarze.

Aby strategia Komisji zaczęła obowiązywać, musi zostać zaakceptowana przez wszystkie z 27 państw należących do UE.

arctictoday.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA