fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatBruksela funduje Polakom ubóstwo przez duże "U"

Bruksela funduje Polakom ubóstwo przez duże „U”

Parlament Europejski poparł reformę systemu handlu emisjami ETS zaproponowaną w ramach Fit for 55, która zakłada m.in. wycofywanie darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz objęcie opłatami za emisję CO2 kolejnych sektorów gospodarki.

Jak informuje serwis EURACTIV.pl, system ETS ma zostać poszerzony o transport morski. Europosłowie chcą, by od 2024 r. dotyczył 100 proc. emisji na trasach wewnątrzeuropejskich oraz 50 proc. na trasach do i z UE. Od 2027 r. miałby objąć cały transport morski do, z i wewnątrz Wspólnoty, z możliwymi odstępstwami dla krajów spoza UE.

PE postuluje też stworzenie nowego systemu handlu emisjami, który od 2024 r. obejmowałby paliwa przeznaczone dla komercyjnego transportu drogowego oraz budynków. Od 2029 r. miałby do niego zostać włączony transport prywatny i budynki mieszkalne.

Ponadto PE opowiada się za szerszym katalogiem sektorów objętych granicznym podatkiem węglowym. KE proponuje włączyć do tego przemysł metalurgiczny, rafineryjny, cementownie, producentów nawozów sztucznych i podstawowych produktów chemii organicznej. Europosłowie chcą do tej listy dodać producentów tworzyw sztucznych, cały sektor chemii organicznej, wodoru i amoniaku. Dodatkowo opłatami zostałyby również objęte emisje pośrednie, czyli emisje ze źródeł energii elektrycznej wykorzystywanej przez producentów.

„Eurokraci w Parlamencie Europejskim przegłosowali #FitFor55 w najgorszej dla Polski wersji! Bruksela funduje milionom Polaków ubóstwo przez duże „U”!Ceny energii, ciepła wystrzelą w górę. Podatkiem klimatycznym ma być objęte budownictwo i transport. Dramat!” – skomentował na Twitterze poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Europosłowie świetnie zdają sobie sprawę, że działania te doprowadzą do ubóstwa znaczną część społeczeństw. Dlatego zdecydowali o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego. Jego celem byłaby pomoc w rozwiązaniu problemów ubóstwa energetycznego i wykluczenia komunikacyjnego, wynikającego z wysokich kosztów transformacji energetycznej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA