fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatBruksela nałoży kolejne sankcje na Rosję

Bruksela nałoży kolejne sankcje na Rosję

Unia Europejska przedstawiła plan wprowadzenia następnych ograniczeń wymierzonych w Rosję.

Założenia ósmego pakietu sankcji przedstawiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zwróciła uwagę na eskalację działań ze strony Moskwy, które uderzają w suwerenność Ukrainy. Są nimi nielegalne referenda organizowane przez Federację Rosyjską na okupowanych terytoriach oraz ogłoszenie powszechnej mobilizacji.

Dlatego Bruksela uważa, że Kreml musi zapłacić za swoje kolejne agresywne kroki.

Wstępne szacunki mówią, że nowe sankcje pozbawią Rosję dochodów sięgających 7 miliardów euro. Obejmą one przedłużenie obecnych zakazów importu rosyjskich towarów oraz rozszerzenie listy towarów, których nie będzie można do tego kraju eksportować. Chodzi tu m.in. o urządzenia elektroniczne i substancje chemiczne, które mogą być wykorzystywane przez tamtejszy przemysł zbrojeniowy i lotniczy.

Dodatkowo stworzone mają zostać podstawy prawne dające możliwość wprowadzenia limitu ceny na rosyjską ropę naftową. Ponadto obywatele państw należących do Unii Europejskiej nie będą mogli zasiadać we władzach rosyjskich przedsiębiorstw kontrolowanych przez tamtejszy rząd.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA