fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEkologiaBruksela nowymi regulacjami znowu uderza nas po kieszeniach

Bruksela nowymi regulacjami znowu uderza nas po kieszeniach

Unia Europejska szykuje nowe regulacje, które mają na celu zakazanie importu produktów związanych z wylesianiem.

Zgodnie z nowym unijnym prawem, które ma zacząć obowiązywać od 2024 r., firmy eksportujące swoje produkty na rynki Unii Europejskiej będą musiały udowodnić, że ich towary nie są powiązane z wylesianiem. W przeciwnym razie zostaną ukarane grzywną w wysokości do 4 proc. ich rocznego obrotu w Unii – informuje serwis dlahandlu.pl.

Serwis wyjaśnia, że „nowe przepisy będą miały wpływ na drewno, a także kawę, soję czy kakao. Prawo będzie wymagało od firm handlujących tymi towarami przestrzegania ścisłego procesu, z 18-miesięcznym okresem wdrożenia dla większych firm i 24-miesięcznym okresem dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw”.

W szczególności producenci papieru mogą mieć problemy z dostosowaniem się do nowych regulacji. Według serwisu upday.com, ceny niektórych towarów, w tym papieru toaletowego, ręczników kuchennych czy papierowych chusteczek już rosną. Papier toaletowy w ciągu roku podrożał o niemal 50 proc. Problemy mogą mieć też inne firmy wykorzystujące drewno.

Problem polega na tym, że producenci produktów z celulozy mogą nie wiedzieć, skąd wzięło się drewno do jej produkcji. Teraz w rezultacie wdrożenia przez Brukselę nowych regulacji będą musieli to wiedzieć i korzystać z dostawców, którzy zapewnią, że papier i wszystkie inne produkty z drewna są wytwarzane wyłącznie z drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Nowy dostawca z wymaganymi certyfikatami dostarczy odpowiedni towar, ale w pewnością będzie on już droższy.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA