fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.

Tym samym do Polski ma trafić 137 mld euro. Z tego 76 mld euro zostanie rozdysponowane do roku 2027 w ramach realizacji programów polityki spójności. Prawie połowę tej kwoty przejmą samorządy. Środki będą tam przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości, inwestycje w rynek pracy, badania, ochronę środowiska oraz poprawę dostępności transportu. Celem realizowanych projektów jest wyrównanie szans rozwojowych między Polską a innymi państwami UE, a także zrównoważony rozwój wszystkich regionów kraju.

Z Krajowego Planu Odbudowy Polska otrzyma prawie 60 mld euro: 25 mld euro będzie pochodzić z dotacji, a 35 mld Warszawa otrzyma w formie pożyczek udzielonych na preferencyjnych zasadach. Te pieniądze zostaną przeznaczone na projekty związane z realizacją polityki klimatycznej, transformację cyfrową i reformy socjalne. Sfinansowane zostaną z nich m.in. programy: dofinansowania termomodernizacji domów jednorodzinnych, modernizacji przejazdów kolejowych, laptopy dla nauczycieli, cyfryzacji transportu, wsparcia kształcenia zawodowego, rozwoju sieci żłobków czy rozbudowy infrastruktury niezbędnej dla szybkiego internetu. 

Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy jeszcze w połowie grudnia ub.r. Pierwszych wypłat można się spodziewać w kwietniu. 

funduszeeuropejskie.gov.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA