fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatBruksela proponuje swój pierwszy plan bezpieczeństwa gospodarczego. Chiny na celowniku

Bruksela proponuje swój pierwszy plan bezpieczeństwa gospodarczego. Chiny na celowniku

Unia Europejska zauważyła, że zależność gospodarczą można przekształcić w broń i nie chce już być „placem zabaw” dla krajów trzecich – nowa strategia ma zwiększyć jej bezpieczeństwo gospodarcze.

Komisja Europejska przedstawiła w tym tygodniu swoją pierwszą strategię bezpieczeństwa gospodarczego, koncentrując się zwłaszcza na technologii podwójnego zastosowania (która – prócz zastosowań cywilnych – może być też wykorzystana w sferze wojskowej), na wzmocnieniu kontroli inwestycji zagranicznych oraz na stworzeniu mechanizmów koordynacji kontroli eksportu.

Jest to odpowiedź Brukseli na chińskie instrumentalizowanie gospodarki. Zdaniem Unii należy „zmniejszać ryzyko” napięć i konfliktów bez faktycznego „rozdzielania” gospodarek Państwa Środka i Europy. Eksperci zidentyfikowali pięć głównych obszarów kluczowych dla bezpieczeństwa gospodarczego UE:
– łańcuchy dostaw, w tym energii;
– infrastruktura krytyczna i jej bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i pod względem odporności na cyberataki;
– bezpieczeństwo technologiczne;
– zapobieżenie tzw. „wyciekowi technologii”;
– „instrumentalizacja zależności gospodarczych lub przymusu gospodarczego”.

Komisja Europejska zwraca szczególną uwagę na kwestie, które zagrażają nie tylko europejskiej gospodarce, ale także bezpieczeństwu narodowemu. „Może to w szczególności dotyczyć wycieku technologii podwójnego zastosowania, bezpośrednich inwestycji zagranicznych zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, eksportu produktów podwójnego zastosowania które mogą zwiększyć zdolności wojskowe i wywiadowcze podmiotów chcących wykorzystać te zdolności, aby zagrozić międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu” – wyszczególniono w planie. „Nauczyliśmy się, jak zależność można przekształcić w broń” – powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, odnosząc się do wniosków wyciągniętych z zależności Europy od rosyjskiej energii. „Kiedy nie działamy razem, jesteśmy placem zabaw [dla krajów trzecich – red.]. Kiedy działamy razem, jesteśmy graczem” – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej.

Kontrola eksportu

Władze wykonawcze UE ogłosiły w ramach swojej strategii, że jesienią przedstawią propozycję legislacyjną dotyczącą lepszej koordynacji kontroli eksportu materiałów podwójnego zastosowania, gdzie „potrzeba szybszych i bardziej skoordynowanych działań na szczeblu UE stała się pilna” i „wymaga szczególnej uwagi”. Bruksela jest zaniepokojona „nieskoordynowanym rozprzestrzenianiem się krajowych kontroli” i ryzykiem powstania „luk prawnych”. Ale państwa członkowskie są bardzo zachowawcze, jeśli chodzi o swoje kompetencje w kwestiach bezpieczeństwa i nie ułatwią Komisji próby wykonywania funkcji w tym obszarze. Bruksela zawarła w swojej strategii potrzebę opracowania – wraz z państwami członkowskimi – „listy technologii krytycznych” dla bezpieczeństwa gospodarczego i szeregu możliwych środków w celu złagodzenia ryzyka oraz rewizji rozporządzenia w sprawie monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

KE wyraża analogiczne co Stany Zjednoczone stanowisko, że Unia powinna utrzymać swoją „przewagę technologiczną w krytycznych sektorach”. Jest to wspólne przesłanie amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana, który nalegał, aby Waszyngton wyprzedził Chiny o kilka generacji technologicznych. Zgodnie z tym UE „potrzebuje kompleksowego strategicznego podejścia do bezpieczeństwa gospodarczego, eliminacji zagrożeń i promowania swojej przewagi technologicznej”. UE zdaje sobie sprawę, że wiele z tych pomysłów będzie podważanych przez państwa członkowskie, które obawiają się, że UE wkracza w protekcjonistyczną dynamikę. Komisja zauważa, że istnieją nieodłączne napięcia w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego a zapewnieniem, że UE nadal będzie czerpać korzyści z otwartej gospodarki.

Eksperci UE są zdania, że równowagę między bezpieczeństwem a interesami gospodarczymi można osiągnąć, jeśli Unia osiągnie jednocześnie trzy cele: „Promowanie naszej własnej konkurencyjności, ochrona przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa gospodarczego oraz partnerstwo z krajami, które podzielają nasze obawy lub interesy w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego” – czytamy w opublikowanym dokumencie.

Kontrola inwestycji

Komisja Europejska nie była w stanie przedstawić propozycji legislacyjnej dotyczącej kontroli inwestycji skierowanych z UE do krajów trzecich. „UE i państwa członkowskie muszą również zapewnić, że kapitał, badania, wiedza specjalistyczna i know-how naszych firm nie są wykorzystywane do napędzania rozwoju technologicznego, który zwiększa zdolności wojskowe i wywiadowcze krajów, które mogą je wykorzystać do podważenia pokoju i bezpieczeństwa”. Jednak państwa członkowskie są bardzo niechętne temu środkowi, dlatego Komisja zdecydowała się na razie nie przedstawiać propozycji legislacyjnej mając nadzieję, że zrobi to przed końcem roku. W tym celu Komisja zbada „jakie zagrożenia dla bezpieczeństwa mogą wynikać z inwestycji zewnętrznych, we współpracy z państwami członkowskimi”. „Powołana zostanie nowa specjalna grupa ekspertów z państw członkowskich, która będzie pomagać w tych zadaniach tworząc nowy, ustrukturyzowany i poufny mechanizm współpracy” – stwierdza Bruksela w swoim dokumencie.

Źródło: el confidencial

 

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Długa, kręta i wyboista droga do powstania nowego „Jedwabnego Szlaku”

3 września skończył się szczyt G20, na którym – pod nieobecność Xi Jinpinga (a także Władimira Putina) – przeforsowano międzynarodowe porozumienie ws. budowy alternatywy dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.
2 MIN CZYTANIA