fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatBruksela uruchamia potężne środki dla państw przyjmujących uchodźców

Bruksela uruchamia potężne środki dla państw przyjmujących uchodźców

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o niezwłocznej wypłacie 3,5 miliarda euro dla krajów, do których przyjechało w ostatnich tygodniach najwięcej Ukraińców.

Łączna wartość interwencyjnie uruchomionych środków wynosi 3,5 miliarda euro. Pochodzą one z programu REACT-EU, który jest projektem mającym na celu odbudowę gospodarek po pandemii przez wzmocnienie polityki spójności oraz Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

Środki mają być dzielone głównie biorąc pod uwagę ilość uchodźców, którzy znaleźli się w danym państwie. W ich podziale wezmą udział przede wszystkim Rumunia, Polska, Słowacja i Węgry ale też Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia i Litwa.

Bruksela wprowadziła też mechanizm stawki jednostkowej wyznaczonej na poziomie 40 euro tygodniowo. Ma ona zaspokoić podstawowe potrzeby i wsparcie dla osób, które uciekły z Ukrainy. Może ona być stosowana przez maksymalnie 13 tygodni przebywania w danym kraju członkowskim.

consilium.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA