fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatBruksela uruchamia potężne środki dla państw przyjmujących uchodźców

Bruksela uruchamia potężne środki dla państw przyjmujących uchodźców

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o niezwłocznej wypłacie 3,5 miliarda euro dla krajów, do których przyjechało w ostatnich tygodniach najwięcej Ukraińców.

Łączna wartość interwencyjnie uruchomionych środków wynosi 3,5 miliarda euro. Pochodzą one z programu REACT-EU, który jest projektem mającym na celu odbudowę gospodarek po pandemii przez wzmocnienie polityki spójności oraz Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

Środki mają być dzielone głównie biorąc pod uwagę ilość uchodźców, którzy znaleźli się w danym państwie. W ich podziale wezmą udział przede wszystkim Rumunia, Polska, Słowacja i Węgry ale też Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia i Litwa.

Bruksela wprowadziła też mechanizm stawki jednostkowej wyznaczonej na poziomie 40 euro tygodniowo. Ma ona zaspokoić podstawowe potrzeby i wsparcie dla osób, które uciekły z Ukrainy. Może ona być stosowana przez maksymalnie 13 tygodni przebywania w danym kraju członkowskim.

consilium.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA