Zaakceptowany przez Komisję Europejską program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki jest największym krajowym programem wspierania innowacyjności w Unii Europejskiej.

Program FENG zaplanowano na lata 2021-2027, a jego budżet wyniesie 7,9 mld euro. Jest to kontynuacja dwóch wcześniejszych programów – Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśniło, że to pierwszy zaakceptowany przez KE program krajowy dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. FENG, w porównaniu do wcześniejszych programów (Innowacyjna Gospodarka i Inteligentny Rozwój), cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorców w zakresie prac badawczo-rozwojowych i wdrażania ich rezultatów w organizacji.

Resort zapowiada, że wdrażane w ramach FENG projekty wzmocnią polską gospodarkę i pozwolą przestawić ją na wyższy poziom zaawansowania technologicznego oraz proekologicznego. Sam program FENG jest skierowany do przedsiębiorstw, sektora nauki, konsorcjów przedsiębiorców oraz konsorcjów przedsiębiorców z organizacjami badawczymi, a także instytucji otoczenia biznesu – czyli ośrodków przedsiębiorczości, ośrodków innowacji, instytucji finansowych.

Wśród oferowanych przez FENG form wsparcia są dotacje, instrumenty finansowe, kapitałowe oraz gwarancyjne, a także instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne.

Poza samym wsparciem dla przedsiębiorców i tworzenia środowiska przyjaznego innowacjom program FENG ma też prowadzić do „zazielenienia przedsiębiorstw”, czyli wsparcia projektów proekologicznych. Do tego dochodzi pomoc techniczna polegająca na wsparciu potencjalnych beneficjentów poprzez realizację działań zachęcających i ułatwiających ubieganie się o środki z programu oraz wspieranie ich w realizacji projektów, a także zapewnienie im wsparcia administracyjnego w realizacji programu FENG.

Poprzedni artykułJak zielona transformacja wpłynie na rynek pracy?
Następny artykułSzwajcarzy chcą pracować dłużej i płacić wyższe podatki!