fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatBruksela zakazuje sprzedaży dronów

Bruksela zakazuje sprzedaży dronów

W ramach nowych sankcji Unia Europejska zakazała sprzedaży dronów na Białoruś, a prominentnych prezenterów państwowej telewizji dodała do swojej listy sankcyjnej.

Unia Europejska już wielokrotnie nakładała na Białoruś sankcje za represje reżimu prezydenta Aleksandra Łukaszenki wobec opozycji i wojnę na Ukrainie. Między innymi na czarnej liście umieszczono białoruskiego przywódcę i członków jego rodziny. Najnowsze środki wymierzone są w kolejnych 38 przedstawicieli reżimu i trzy podmioty państwowe, w tym czołowych propagandystów państwowej telewizji, prokuratorów i funkcjonariuszy więziennych.

Co jeszcze na liście?

Teraz w celu ograniczenia importu do Rosji towarów, które mogłyby zostać wykorzystane na polu walki na Ukrainie, Unia Europejska zakazała eksportu na Białoruś silników lotniczych i dronów. Ponadto Bruksela zaostrzyła ograniczenia w sprzedaży półprzewodników, sprzętu fotograficznego i innych technologii, które mogłyby pomóc Rosji w jej wysiłku wojennym – informuje serwis EURACTIV.com.

Dzisiaj podejmujemy również dalsze działania przeciwko reżimowi białoruskiemu jako współsprawcy nielegalnej i niesprowokowanej przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie

– powiedział Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Sankcyjne przepychanki

Od początku roku kraje członkowskie Unii Europejskiej spierają się o zaostrzenie sankcji wobec Białorusi, aby dostosować je do sankcji nałożonych na Rosję. Niektóre kraje postulują usunięcie z czarnej listy producentów nawozów w związku z obawami o globalne dostawy żywności. Z drugiej jednak strony brak zaostrzenia sankcji wobec Białorusi pozostawia lukę w działaniach Brukseli wobec Moskwy. Aktualnie ostrzejsze środki sankcyjne są przedmiotem dyskusji.

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA