fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatBruksela zakazuje sprzedaży dronów

Bruksela zakazuje sprzedaży dronów

W ramach nowych sankcji Unia Europejska zakazała sprzedaży dronów na Białoruś, a prominentnych prezenterów państwowej telewizji dodała do swojej listy sankcyjnej.

Unia Europejska już wielokrotnie nakładała na Białoruś sankcje za represje reżimu prezydenta Aleksandra Łukaszenki wobec opozycji i wojnę na Ukrainie. Między innymi na czarnej liście umieszczono białoruskiego przywódcę i członków jego rodziny. Najnowsze środki wymierzone są w kolejnych 38 przedstawicieli reżimu i trzy podmioty państwowe, w tym czołowych propagandystów państwowej telewizji, prokuratorów i funkcjonariuszy więziennych.

Co jeszcze na liście?

Teraz w celu ograniczenia importu do Rosji towarów, które mogłyby zostać wykorzystane na polu walki na Ukrainie, Unia Europejska zakazała eksportu na Białoruś silników lotniczych i dronów. Ponadto Bruksela zaostrzyła ograniczenia w sprzedaży półprzewodników, sprzętu fotograficznego i innych technologii, które mogłyby pomóc Rosji w jej wysiłku wojennym – informuje serwis EURACTIV.com.

Dzisiaj podejmujemy również dalsze działania przeciwko reżimowi białoruskiemu jako współsprawcy nielegalnej i niesprowokowanej przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie

– powiedział Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Sankcyjne przepychanki

Od początku roku kraje członkowskie Unii Europejskiej spierają się o zaostrzenie sankcji wobec Białorusi, aby dostosować je do sankcji nałożonych na Rosję. Niektóre kraje postulują usunięcie z czarnej listy producentów nawozów w związku z obawami o globalne dostawy żywności. Z drugiej jednak strony brak zaostrzenia sankcji wobec Białorusi pozostawia lukę w działaniach Brukseli wobec Moskwy. Aktualnie ostrzejsze środki sankcyjne są przedmiotem dyskusji.

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA