Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ustala, jaki odsetek kierowniczych stanowisk w przedsiębiorstwach będą zajmowały kobiety.

Uchwalone zasady będą dotyczyć spółek giełdowych zatrudniających co najmniej 250 osób. Ich zastosowanie będzie miało miejsce od 2026 roku. Prace nad tym projektem trwały w unijnych instytucjach od dekady.

Nowe przepisy przewidują, że co najmniej 40 proc. wszystkich stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33 proc. stanowisk kierowniczych w danej firmie zajmą osoby płci niedostatecznie reprezentowanej.

Spełniające wymogi stosowania się do tych norm spółki giełdowe będą zobowiązane do składania odpowiednim urzędom sprawozdań dotyczących struktury płci osób zajmujących najważniejsze stanowiska w firmach. Jeżeli wyznaczone kwoty nie będą spełnione, przedsiębiorstwo ma obowiązek przedstawić plan na realizację wskazanego celu.

Państwa UE zostały zobowiązane do wprowadzenia kar, które zostaną nałożone na daną spółkę w przypadku braku dostosowania się do uchwalonych zasad. Mogą one mieć charakter pieniężny. Sądy krajów członkowskich powinny uzyskać możliwość odwołania zarządu firmy, który został wybrany wbrew tym przepisom.

W 2021 roku kobiety zajmowały 30 proc. stanowisk członków zarządów i mniej niż 10 proc. stanowisk prezesów i dyrektorów generalnych w największych, notowanych na giełdzie, firmach Unii Europejskiej.

europarl.europa.eu

Poprzedni artykułCztery dni pracy? Projekt w Sejmie
Następny artykułStulecie urodzin Wojciecha Fangora, polskiego geniusza op-artu