fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaBiznesBruksela zdecydowała: kobiety muszą zajmować najważniejsze stanowiska w firmach

Bruksela zdecydowała: kobiety muszą zajmować najważniejsze stanowiska w firmach

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ustala, jaki odsetek kierowniczych stanowisk w przedsiębiorstwach będą zajmowały kobiety.

Uchwalone zasady będą dotyczyć spółek giełdowych zatrudniających co najmniej 250 osób. Ich zastosowanie będzie miało miejsce od 2026 roku. Prace nad tym projektem trwały w unijnych instytucjach od dekady.

Nowe przepisy przewidują, że co najmniej 40 proc. wszystkich stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33 proc. stanowisk kierowniczych w danej firmie zajmą osoby płci niedostatecznie reprezentowanej.

Spełniające wymogi stosowania się do tych norm spółki giełdowe będą zobowiązane do składania odpowiednim urzędom sprawozdań dotyczących struktury płci osób zajmujących najważniejsze stanowiska w firmach. Jeżeli wyznaczone kwoty nie będą spełnione, przedsiębiorstwo ma obowiązek przedstawić plan na realizację wskazanego celu.

Państwa UE zostały zobowiązane do wprowadzenia kar, które zostaną nałożone na daną spółkę w przypadku braku dostosowania się do uchwalonych zasad. Mogą one mieć charakter pieniężny. Sądy krajów członkowskich powinny uzyskać możliwość odwołania zarządu firmy, który został wybrany wbrew tym przepisom.

W 2021 roku kobiety zajmowały 30 proc. stanowisk członków zarządów i mniej niż 10 proc. stanowisk prezesów i dyrektorów generalnych w największych, notowanych na giełdzie, firmach Unii Europejskiej.

europarl.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA