fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeBruksela zdecydowała: będzie jedna ładowarka do wszystkich smartfonów

Bruksela zdecydowała: będzie jedna ładowarka do wszystkich smartfonów

Parlament Europejski przegłosował przepisy zobowiązujące producentów urządzeń mobilnych do korzystania z jednego typu portów.

602 eurodeputowanych głosowało za, 8 się wstrzymało, a zaledwie 13 było przeciw nowym zasadom dotyczącym instalacji takich samych złącz w urządzeniach elektronicznych. Aby propozycja weszła w życie musi jeszcze uzyskać aprobatę przedstawicieli rządów państw członkowskich, co może nastąpić jeszcze w obecnym miesiącu.

Jeżeli tak się stanie, to efekt nowych przepisów zauważymy pierwszy raz w urządzeniach wyprodukowanych w 2024 roku i sprzedawanych na terytorium Unii Europejskiej. Chodzi tu o: smartfony, tablety, e-czytniki, myszy, klawiatury, GPSy, słuchawki, aparaty fotograficzne, przenośne konsole do gier i przenośne głośniki. Jeżeli będą miały one możliwość połączenia kablem z innym urządzeniem (w celu np. naładowania baterii), to obowiązkowo będzie to port USB typu C.

Dodatkowo od 2026 roku podobny port będzie też musiał się pojawić w nowych laptopach.

Celem nowych zasad jest ograniczenie liczby używanych ładowarek w różnego rodzaju urządzeniach. Bruksela szacuje, że unifikacja standardu pozwoli zaoszczędzić konsumentom 250 milionów euro rocznie, które obecnie wydają na różne kable do swoich kolejnych urządzeń.

USB-C już w chwili obecnej są jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych portów. Jednak są pewne marki, które go nie używają w swoich produktach i chodzi tu głównie o urządzenia firmy Apple.

europarl.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA