fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeBruksela zdecydowała: będzie jedna ładowarka do wszystkich smartfonów

Bruksela zdecydowała: będzie jedna ładowarka do wszystkich smartfonów

Parlament Europejski przegłosował przepisy zobowiązujące producentów urządzeń mobilnych do korzystania z jednego typu portów.

602 eurodeputowanych głosowało za, 8 się wstrzymało, a zaledwie 13 było przeciw nowym zasadom dotyczącym instalacji takich samych złącz w urządzeniach elektronicznych. Aby propozycja weszła w życie musi jeszcze uzyskać aprobatę przedstawicieli rządów państw członkowskich, co może nastąpić jeszcze w obecnym miesiącu.

Jeżeli tak się stanie, to efekt nowych przepisów zauważymy pierwszy raz w urządzeniach wyprodukowanych w 2024 roku i sprzedawanych na terytorium Unii Europejskiej. Chodzi tu o: smartfony, tablety, e-czytniki, myszy, klawiatury, GPSy, słuchawki, aparaty fotograficzne, przenośne konsole do gier i przenośne głośniki. Jeżeli będą miały one możliwość połączenia kablem z innym urządzeniem (w celu np. naładowania baterii), to obowiązkowo będzie to port USB typu C.

Dodatkowo od 2026 roku podobny port będzie też musiał się pojawić w nowych laptopach.

Celem nowych zasad jest ograniczenie liczby używanych ładowarek w różnego rodzaju urządzeniach. Bruksela szacuje, że unifikacja standardu pozwoli zaoszczędzić konsumentom 250 milionów euro rocznie, które obecnie wydają na różne kable do swoich kolejnych urządzeń.

USB-C już w chwili obecnej są jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych portów. Jednak są pewne marki, które go nie używają w swoich produktach i chodzi tu głównie o urządzenia firmy Apple.

europarl.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA