fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatBruksela zezwala na jedzenie szarańczy

Bruksela zezwala na jedzenie szarańczy

Komisja Europejska dodała szarańczę wędrowną do listy żywności dopuszczonej do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Decyzję podjęto w wyniku lobbingu holenderskiej firmy zajmującej się hodowlą szarańczy i innych owadów.

Jak podaje serwis euractiv.pl, warunkiem jest sprzedaż nowego pożywienia w postaci mrożonej, suszonej lub sproszkowanej. Jako przekąska lub składnik w produktach spożywczych.

Owad został dodany do unijnej listy po uzyskaniu zgody Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, który uznał, że jest bezpieczny do spożycia przez ludzi.

Niebagatelną rolę w podjęciu decyzji odegrały także kwestie klimatyczne. Szarańcza jest bogatym źródłem białka, tłuszczu i błonnika, dzięki czemu – zdaniem unijnych urzędników – może służyć za „zrównoważone źródło pożywienia o niskiej emisji dwutlenku węgla”.

Na wpisanie na unijną listę nowej żywności, gdzie już znajdują się larwy chrząszcza mącznika młynarka, czeka 13 kolejnych owadów, w tym szarańcza świeża. Unijna strategia „od pola do stołu” zakłada wspieranie „zrównoważonej, nowej żywności”, a owady wymieniane są jako jedne z potencjalnych innowacji w konsumpcji – podaje euractiv.pl.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA