fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaŚwiatBruksela zezwala na jedzenie szarańczy

Bruksela zezwala na jedzenie szarańczy

Komisja Europejska dodała szarańczę wędrowną do listy żywności dopuszczonej do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Decyzję podjęto w wyniku lobbingu holenderskiej firmy zajmującej się hodowlą szarańczy i innych owadów.

Jak podaje serwis euractiv.pl, warunkiem jest sprzedaż nowego pożywienia w postaci mrożonej, suszonej lub sproszkowanej. Jako przekąska lub składnik w produktach spożywczych.

Owad został dodany do unijnej listy po uzyskaniu zgody Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, który uznał, że jest bezpieczny do spożycia przez ludzi.

Niebagatelną rolę w podjęciu decyzji odegrały także kwestie klimatyczne. Szarańcza jest bogatym źródłem białka, tłuszczu i błonnika, dzięki czemu – zdaniem unijnych urzędników – może służyć za „zrównoważone źródło pożywienia o niskiej emisji dwutlenku węgla”.

Na wpisanie na unijną listę nowej żywności, gdzie już znajdują się larwy chrząszcza mącznika młynarka, czeka 13 kolejnych owadów, w tym szarańcza świeża. Unijna strategia „od pola do stołu” zakłada wspieranie „zrównoważonej, nowej żywności”, a owady wymieniane są jako jedne z potencjalnych innowacji w konsumpcji – podaje euractiv.pl.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA