fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesBruksela zignoruje sprzeciw Polski w sprawie Ukrainy

Bruksela zignoruje sprzeciw Polski w sprawie Ukrainy

Komisja Europejska najprawdopodobniej zgodzi się na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą.

Już 16 stycznia Komisja Europejska ma się zgodzić na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą – dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jest to decyzja sprzeczna ze stanowiskiem Polski.

Jeśli KE faktycznie przedłuży bezcłowy handel z Ukrainą, to zignoruje sprzeciw polskiego ministra rolnictwa i polskiego komisarza, którzy uważają, że nie leży to w interesie Polski. Minister rolnictwa Czesław Siekierski w liście do Komisji postulował, aby liberalizacja handlu między Unią Europejską a Ukrainą następowała stopniowo.

Szef resortu rolnictwa chciał też wyłączenia z przepisów najbardziej wrażliwych produktów powodujących największe zakłócenia na unijnych rynkach i powrót do kontyngentów. Wśród takich produktów Polska wymieniła cukier, mięso drobiowe i jaja. Podobne stanowisko zaprezentował polski komisarz Janusz Wojciechowski, który też postulował ograniczenia ilościowe wielu produktów z Ukrainy.

Komisja Europejska chce przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą, bo w opinii większości unijnych komisarzy Kijowowi należy pomóc, aby mógł skutecznie toczyć wojnę z Rosją. Według informacji Beaty Płomeckiej w przyszłym tygodniu, już po posiedzeniu Komisji Europejskiej, przewodnicząca Ursula von der Leyen leci do Davos, gdzie ma spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przekazać mu tę decyzję. Żeby jednak propozycja weszła w życie, to muszą ją jeszcze zatwierdzić unijne kraje i Parlament Europejski.

Źródło: Polskie Radio
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA