fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaBrytyjczycy budują nową kopalnię węgla!

Brytyjczycy budują nową kopalnię węgla!

Brytyjski rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat głębinowej kopalni węgla.

Jak podaje tvp.info, kopalnia The Woodhouse Colliery w północno zachodniej Anglii będzie zaopatrywała głównie huty Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Przewiduje się jej uruchomienie w 2024 r. Zakład ma zapewnić 500 miejsc pracy, a wydobycie ma trwać 50 lat. Ostatnią brytyjską kopalnię węgla zamknięto w 2015 r.

Firma West Cumbria Mining, która jest operatorem kopalni, poinformowała klimatycznych aktywistów, że wydobywany węgiel koksujący będzie wykorzystywany m.in. w okolicznych hutach i zakładach chemicznych, co ograniczy import surowca. W rezultacie, kiedy odpadnie daleki transport, w ostatecznym rozrachunku emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona.

Tymczasem – według serwisu wnp.pl – od kwietnia do listopada br. w Indiach odnotowano rekordową produkcję węgla. Wzrosła ona o 17,13 proc. do 524,2 mln ton w porównaniu do 447,54 mln ton produkcji w tym samym okresie poprzedniego roku. Co więcej, Indie chcą zwiększyć wydobycie węgla w następnych latach do poziomu około 1,3 mld ton. W 2021 r. wydobyły około 780 mln ton.

Media poinformowały też, że Marek Wesoły, poseł PiS z Rudy Śląskiej, ma być nowym wiceministrem aktywów państwowych, odpowiedzialnym za górnictwo. Czy polityk przyspieszy inwestycje w górnictwie? Można być dobrej myśli, bo zdaniem Wesołego dziś potrzebne są inwestycje, które szybko przyniosą efekt w postaci zwiększenia wydobycia węgla. Dodaje, że nie ma innej drogi w sytuacji, jeśli rosyjski węgiel ma już nie wrócić do Polski i do Europy.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA