fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaBrytyjczycy budują nową kopalnię węgla!

Brytyjczycy budują nową kopalnię węgla!

Brytyjski rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat głębinowej kopalni węgla.

Jak podaje tvp.info, kopalnia The Woodhouse Colliery w północno zachodniej Anglii będzie zaopatrywała głównie huty Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Przewiduje się jej uruchomienie w 2024 r. Zakład ma zapewnić 500 miejsc pracy, a wydobycie ma trwać 50 lat. Ostatnią brytyjską kopalnię węgla zamknięto w 2015 r.

Firma West Cumbria Mining, która jest operatorem kopalni, poinformowała klimatycznych aktywistów, że wydobywany węgiel koksujący będzie wykorzystywany m.in. w okolicznych hutach i zakładach chemicznych, co ograniczy import surowca. W rezultacie, kiedy odpadnie daleki transport, w ostatecznym rozrachunku emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona.

Tymczasem – według serwisu wnp.pl – od kwietnia do listopada br. w Indiach odnotowano rekordową produkcję węgla. Wzrosła ona o 17,13 proc. do 524,2 mln ton w porównaniu do 447,54 mln ton produkcji w tym samym okresie poprzedniego roku. Co więcej, Indie chcą zwiększyć wydobycie węgla w następnych latach do poziomu około 1,3 mld ton. W 2021 r. wydobyły około 780 mln ton.

Media poinformowały też, że Marek Wesoły, poseł PiS z Rudy Śląskiej, ma być nowym wiceministrem aktywów państwowych, odpowiedzialnym za górnictwo. Czy polityk przyspieszy inwestycje w górnictwie? Można być dobrej myśli, bo zdaniem Wesołego dziś potrzebne są inwestycje, które szybko przyniosą efekt w postaci zwiększenia wydobycia węgla. Dodaje, że nie ma innej drogi w sytuacji, jeśli rosyjski węgiel ma już nie wrócić do Polski i do Europy.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA