fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaZdrowieBrytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.

Ostatnie tygodnie przyniosły niepokojące dane o brytyjskiej gospodarce. Mówią one o wyhamowaniu dynamiki wzrostu płac, nieznacznym wzroście bezrobocia oraz o rosnącej liczbie pracowników, którzy nie pracują ze względu na trapiące ich choroby. I to ten ostatni wskaźnik budzi szczególne zainteresowanie rządu w Londynie. 

Co się zmieniło po pandemii? 

Na koniec 2023 roku w Wielkiej Brytanii było 2,8 miliona osób w wieku produkcyjnym, które nie pracują z powodu swojego złego stanu zdrowia. Oznacza to wzrost o 200 tysięcy przez ostatni rok oraz aż o 700 tysięcy w porównaniu do stanu sprzed pandemii COVID-19. Wynikające z tych okoliczności braki na rynku pracy są uzupełniane głównie osobami urodzonymi poza Wyspami Brytyjskimi. 

Najczęściej chorują osoby starsze (w wieku 55-64 lat). Zauważalny jest też trend, zgodnie z którym im niższe wykształcenie posiada człowiek, tym większe ma on problemy zdrowotne. Najszybciej rosnącym typem schorzeń uniemożliwiającym wykonywanie zawodowych obowiązków są problemy psychiczne. 

Co zrobi rząd? 

Brytyjskie władze dostrzegają ten problem i zamierzają podjąć działania zmieniające obecne tendencje. Sekretarz skarbu Jeremy Hunt ogłosił szereg inicjatyw rządu, które mają przeciwdziałać niepożądanym zjawiskom. Jest wśród nich przekazanie dodatkowych 4 miliardów funtów na dofinansowanie systemu publicznych przedszkoli tak, aby mogły się one zająć w większym wymiarze niż dotychczas dziećmi pracujących rodziców. Ponadto kolejne 2 miliardy funtów zostaną skierowane na pomoc w znalezieniu pracy dla osób mających problemy zdrowotne. Jednocześnie rząd chce zaostrzyć warunki niezbędne do otrzymania świadczeń socjalnych przez osoby niepracujące ze względu na swój stan zdrowia. 

health.org.uk, fenews.co.uk, theguardian.com, ft.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA