fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatBrytyjczycy zapłacą astronomiczne kary za zatrudnianie nielegalnych imigrantów

Brytyjczycy zapłacą astronomiczne kary za zatrudnianie nielegalnych imigrantów

Rząd Wielkiej Brytanii znacznie podniósł kary, które mogą zostać nałożone za zatrudnienie i wynajem mieszkań osobom nielegalnie przebywającym w kraju.

Brytyjski minister ds. migracji Robert Jenrick oznajmił, że celem władz jest zerwanie z wizerunkiem Wielkiej Brytanii jako kraju, który ma „miękkie” podejście do osób nielegalnie docierających do jego kraju.

Surowe kary za zatrudnianie nielegalnych imigrantów

W związku z nową „twardszą” polityką zaostrzono obowiązujące dotychczas kary dla firm zatrudniających cudzoziemców, którzy niezgodnie z prawem dostali się na terytorium Wielkiej Brytanii. Zgodnie z nowymi zasadami po pierwszym wykrytym przypadku na przedsiębiorstwo może zostać nałożona grzywna 45 tysięcy funtów (dotychczas było to 15 tysięcy). Dla firm, które po raz kolejny dopuszczają się złamania obowiązujących przepisów, przewidziano grzywną w kwocie 60 tysięcy funtów (zamiast obowiązujących do tej pory 20 tysięcy).

Za wynajęcie mieszkania też można słono zapłacić

Podobne kroki podjęto wobec osób wynajmujących mieszkania nielegalnym imigrantom. Za kolejne złamanie prawa w tym aspekcie będą oni mogli zapłacić karę sięgającą 20 tysięcy funtów (obecnie jest to maksymalnie 3 tysiące funtów).

Powyższe zasady mają wejść w życie w 2024 roku. Natomiast już teraz zwiększono o 50 proc. liczbę kontroli badających te naruszenia.

Rząd chce tymi krokami zniechęcić osoby zwłaszcza z Afryki czy Azji, które bez posiadania niezbędnych dokumentów zamierzają przedostać się na Wyspy Brytyjskie. Zdaniem władz w Londynie często robią to, ponieważ mają przekonanie, iż będą mogli bez większych problemów znaleźć pracę i mieszkanie.

Daily Telegraph

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA