fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatBrytyjczycy zapłacą astronomiczne kary za zatrudnianie nielegalnych imigrantów

Brytyjczycy zapłacą astronomiczne kary za zatrudnianie nielegalnych imigrantów

Rząd Wielkiej Brytanii znacznie podniósł kary, które mogą zostać nałożone za zatrudnienie i wynajem mieszkań osobom nielegalnie przebywającym w kraju.

Brytyjski minister ds. migracji Robert Jenrick oznajmił, że celem władz jest zerwanie z wizerunkiem Wielkiej Brytanii jako kraju, który ma „miękkie” podejście do osób nielegalnie docierających do jego kraju.

Surowe kary za zatrudnianie nielegalnych imigrantów

W związku z nową „twardszą” polityką zaostrzono obowiązujące dotychczas kary dla firm zatrudniających cudzoziemców, którzy niezgodnie z prawem dostali się na terytorium Wielkiej Brytanii. Zgodnie z nowymi zasadami po pierwszym wykrytym przypadku na przedsiębiorstwo może zostać nałożona grzywna 45 tysięcy funtów (dotychczas było to 15 tysięcy). Dla firm, które po raz kolejny dopuszczają się złamania obowiązujących przepisów, przewidziano grzywną w kwocie 60 tysięcy funtów (zamiast obowiązujących do tej pory 20 tysięcy).

Za wynajęcie mieszkania też można słono zapłacić

Podobne kroki podjęto wobec osób wynajmujących mieszkania nielegalnym imigrantom. Za kolejne złamanie prawa w tym aspekcie będą oni mogli zapłacić karę sięgającą 20 tysięcy funtów (obecnie jest to maksymalnie 3 tysiące funtów).

Powyższe zasady mają wejść w życie w 2024 roku. Natomiast już teraz zwiększono o 50 proc. liczbę kontroli badających te naruszenia.

Rząd chce tymi krokami zniechęcić osoby zwłaszcza z Afryki czy Azji, które bez posiadania niezbędnych dokumentów zamierzają przedostać się na Wyspy Brytyjskie. Zdaniem władz w Londynie często robią to, ponieważ mają przekonanie, iż będą mogli bez większych problemów znaleźć pracę i mieszkanie.

Daily Telegraph

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA