fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatBrytyjska minister spraw zagranicznych utrzymuje twardy kurs w negocjacjach z UE

Brytyjska minister spraw zagranicznych utrzymuje twardy kurs w negocjacjach z UE

Liz Truss, która w grudniu 2021 r. zastąpiła Davida Frosta w roli głównego negocjatora ds. Brexitu, podobnie jak jej poprzednik grozi złamaniem protokołu w sprawie Irlandii Północnej, jeśli Bruksela nie ulegnie żądaniom Londynu.

– Wielka Brytania jest gotowa do podjęcia jednostronnych działań, aby zawiesić kontrole celne towarów przewożonych do Irlandii Północnej – powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych krótko przed zaplanowanymi rozmowami z Unią Europejską. W tym tygodniu Truss ma spotkać się z Marosem Sefcoviciem – komisarzem ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Unii Europejskiej. Celem spotkania ma być renegocjacja umowy brexitowej, aby zmienić zapisy dotyczące Irlandii Północnej, a dokładniej zniesienia kontroli celnych towarów wprowadzanych do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii. Na mocy dotychczasowych ustaleń handlowych Irlandia Północna, w przeciwieństwie do reszty terytorium Wielkiej Brytanii, pozostała de facto członkiem europejskiej unii celnej. W praktyce spowodowało to szereg utrudnień dla brytyjskich przedsiębiorców, a w konsekwencji tarcia na linii Londyn–Bruksela. Na początku 2021 roku szefowa północnoirlandzkiego rządu Arlene Foster domagała się zawieszenia niektórych postanowień protokołu, twierdząc, że szkodzą one wymianie handlowej między Wielką Brytanią a Irlandią Północną.

Jak podaje brytyjski dziennik „The Telegraph”, Truss zapowiedziała, że nie podpisze się pod niczym, co w konsekwencji oznaczać będzie, że mieszkańcy Irlandii Północnej nie będą mogli korzystać z takich samych regulacji podatkowych, z których korzysta reszta Wielkiej Brytanii, lub na skutek czego towary przewożone w tym  kraju nadal podlegać będą kontrolom. Zdaniem gazety, brytyjska negocjatorka będzie dążyć do porozumienia, ale jeśli zauważy że rozmowy utknęły w martwym punkcie, to nie zawaha się skorzystać z artykułu 16 protokołu. Na mocy wskazanego przepisu zarówno Unia, jak i Zjednoczone Królestwo mogą jednostronnie wprowadzić środki ochronny, jeżeli stosowanie protokołu prowadziłoby do poważnych trudności gospodarczych, społecznych (…) lub do przeorientowania handlu.

Tymczasem, Ambasador Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, Joao Vale de Almeida, odnosząc się do wypowiedzi Truss, stwierdził, że tego typu groźby nie robią na nim wrażenia. „Słyszeliśmy to już wcześniej od brytyjskiego rządu, więc nie jesteśmy ani zaskoczeni, ani pod wrażeniem. Unia Europejska cały czas stoi na stanowisku, że nie jest zbyt pomocne, abyśmy nadal poruszali kwestię art. 16 (…) Myślę, że powinniśmy się skupić, na znalezieniu rozwiązania” – cytuje go „Sky News”.

Biorąc pod uwagę, że protokół w sprawie Irlandii Północnej był najbardziej skomplikowaną częścią negocjacji w sprawie Brexitu, można się spodziewać trudnych i długich rozmów.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA