fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatBrytyjska minister spraw zagranicznych utrzymuje twardy kurs w negocjacjach z UE

Brytyjska minister spraw zagranicznych utrzymuje twardy kurs w negocjacjach z UE

Liz Truss, która w grudniu 2021 r. zastąpiła Davida Frosta w roli głównego negocjatora ds. Brexitu, podobnie jak jej poprzednik grozi złamaniem protokołu w sprawie Irlandii Północnej, jeśli Bruksela nie ulegnie żądaniom Londynu.

– Wielka Brytania jest gotowa do podjęcia jednostronnych działań, aby zawiesić kontrole celne towarów przewożonych do Irlandii Północnej – powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych krótko przed zaplanowanymi rozmowami z Unią Europejską. W tym tygodniu Truss ma spotkać się z Marosem Sefcoviciem – komisarzem ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Unii Europejskiej. Celem spotkania ma być renegocjacja umowy brexitowej, aby zmienić zapisy dotyczące Irlandii Północnej, a dokładniej zniesienia kontroli celnych towarów wprowadzanych do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii. Na mocy dotychczasowych ustaleń handlowych Irlandia Północna, w przeciwieństwie do reszty terytorium Wielkiej Brytanii, pozostała de facto członkiem europejskiej unii celnej. W praktyce spowodowało to szereg utrudnień dla brytyjskich przedsiębiorców, a w konsekwencji tarcia na linii Londyn–Bruksela. Na początku 2021 roku szefowa północnoirlandzkiego rządu Arlene Foster domagała się zawieszenia niektórych postanowień protokołu, twierdząc, że szkodzą one wymianie handlowej między Wielką Brytanią a Irlandią Północną.

Jak podaje brytyjski dziennik „The Telegraph”, Truss zapowiedziała, że nie podpisze się pod niczym, co w konsekwencji oznaczać będzie, że mieszkańcy Irlandii Północnej nie będą mogli korzystać z takich samych regulacji podatkowych, z których korzysta reszta Wielkiej Brytanii, lub na skutek czego towary przewożone w tym  kraju nadal podlegać będą kontrolom. Zdaniem gazety, brytyjska negocjatorka będzie dążyć do porozumienia, ale jeśli zauważy że rozmowy utknęły w martwym punkcie, to nie zawaha się skorzystać z artykułu 16 protokołu. Na mocy wskazanego przepisu zarówno Unia, jak i Zjednoczone Królestwo mogą jednostronnie wprowadzić środki ochronny, jeżeli stosowanie protokołu prowadziłoby do poważnych trudności gospodarczych, społecznych (…) lub do przeorientowania handlu.

Tymczasem, Ambasador Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, Joao Vale de Almeida, odnosząc się do wypowiedzi Truss, stwierdził, że tego typu groźby nie robią na nim wrażenia. „Słyszeliśmy to już wcześniej od brytyjskiego rządu, więc nie jesteśmy ani zaskoczeni, ani pod wrażeniem. Unia Europejska cały czas stoi na stanowisku, że nie jest zbyt pomocne, abyśmy nadal poruszali kwestię art. 16 (…) Myślę, że powinniśmy się skupić, na znalezieniu rozwiązania” – cytuje go „Sky News”.

Biorąc pod uwagę, że protokół w sprawie Irlandii Północnej był najbardziej skomplikowaną częścią negocjacji w sprawie Brexitu, można się spodziewać trudnych i długich rozmów.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA