Niekoniecznie przychylny aktualnym polskim władzom brytyjski publicysta finansowy Matthew Lynn na łamach „The Telegraph” w konflikcie pomiędzy Brukselą a Warszawą stanął po stronie naszego kraju.

W artykule „Unia Europejska przegra wojnę z Polską i udowodni, że wychodząc, mieliśmy rację” Lynn napisał, że Polska po cichu stworzyła jedną z najlepiej prosperujących gospodarek na świecie i nie musi się obawiać gróźb ze strony Komisji Europejskiej.

Polską gospodarkę Brytyjczyk ocenia jako jedną z najbardziej udanych i stabilnych na świecie. Podkreśla, że w przeciwieństwie do pozostałych gospodarek dużych krajów unijnych polska gospodarka rozwija się, ma własną walutę i bank centralny oraz niewielkie zadłużenie (poniżej 60 proc. PKB). Dla porównania zadłużenie publiczne Włoch sięga 155 proc. PKB, a Francji 115 proc. PKB.

Zdaniem Matthew Lynna z tego powodu to przeżywająca liczne kryzysy i z trudem otrząsająca się po pandemii Unia Europejska przegra w konflikcie z Polską. Zaznacza, że ewentualna utrata unijnych funduszy nie zrobi wielkiej krzywdy polskiej gospodarce.

Poprzedni artykułOferta na budowę reaktorów jądrowych w Polsce
Następny artykułE-faktura, czyli kolejny etap cyfryzacji podatków