fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaBiznesBrytyjskie firmy chcą przejść na czterodniowy tydzień pracy

Brytyjskie firmy chcą przejść na czterodniowy tydzień pracy

W Wielkiej Brytanii zakończono eksperyment, w którym sześćdziesiąt jeden firm wdrożyło u siebie na pół roku czterodniowy tydzień pracy.

61 brytyjskich przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 2900 pracowników realizowało program czterodniowego tygodnia pracy między lipcem a grudniem 2022 roku. Projekt poprzedzono dwoma miesiącami przygotowania firm, polegającym na realizacji cyklu warsztatów i szkoleń. Niezbędnym warunkiem dla uczestników całej inicjatywy było zapewnienie, że podczas jego realizacji pracownicy będą zarabiać tyle samo ile wcześniej, gdy pracowali przez pięć dni w tygodniu.

Firmy miały jednak swobodę w dostosowaniu czterodniowego tygodnia pracy do specyfiki swojego działania. Mogły np. dać pracownikom możliwość pracowania przez jeden dzień mniej niż wcześniej, rozłożyć to na określone dni w miesiącu lub proporcjonalnie skrócić godziny pracy każdego dnia tak, aby ich finalna redukcja w ciągu tygodnia równoważyła cały dzień.

56 z uczestniczących w programie firm (92 proc.) zdecydowało się na jego kontynuację. 18 firm już potwierdziło, że będzie to zmiana na stałe.

Głównymi pozytywami inicjatywy jest poprawa samopoczucia pracowników. Zatrudnione osoby deklarowały, że podczas trwania eksperymentu były mniej zestresowane i zmęczone, a polepszeniu uległa możliwość łączenia przez nich obowiązków zawodowych z domowymi. Zmniejszona została liczba osób odchodzących z pracy oraz nieobecności.

Przychody 23 firm (tyle opublikowało dane na ten temat) uczestniczących w programie, wzrosły podczas jego trwania o 1,4 proc.

– Czujemy się naprawdę zachęceni wynikami, które pokazały, w jaki sposób firmy zmieniły czterodniowy tydzień pracy w realistyczną politykę przynoszącą wiele korzyści – powiedział David Frayne, pracownik naukowy z University of Cambridge, który koordynował cały program.

npr.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA