61 brytyjskich przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 2900 pracowników realizowało program czterodniowego tygodnia pracy między lipcem a grudniem 2022 roku. Projekt poprzedzono dwoma miesiącami przygotowania firm, polegającym na realizacji cyklu warsztatów i szkoleń. Niezbędnym warunkiem dla uczestników całej inicjatywy było zapewnienie, że podczas jego realizacji pracownicy będą zarabiać tyle samo ile wcześniej, gdy pracowali przez pięć dni w tygodniu.
Firmy miały jednak swobodę w dostosowaniu czterodniowego tygodnia pracy do specyfiki swojego działania. Mogły np. dać pracownikom możliwość pracowania przez jeden dzień mniej niż wcześniej, rozłożyć to na określone dni w miesiącu lub proporcjonalnie skrócić godziny pracy każdego dnia tak, aby ich finalna redukcja w ciągu tygodnia równoważyła cały dzień.
56 z uczestniczących w programie firm (92 proc.) zdecydowało się na jego kontynuację. 18 firm już potwierdziło, że będzie to zmiana na stałe.
Głównymi pozytywami inicjatywy jest poprawa samopoczucia pracowników. Zatrudnione osoby deklarowały, że podczas trwania eksperymentu były mniej zestresowane i zmęczone, a polepszeniu uległa możliwość łączenia przez nich obowiązków zawodowych z domowymi. Zmniejszona została liczba osób odchodzących z pracy oraz nieobecności.
Przychody 23 firm (tyle opublikowało dane na ten temat) uczestniczących w programie, wzrosły podczas jego trwania o 1,4 proc.
– Czujemy się naprawdę zachęceni wynikami, które pokazały, w jaki sposób firmy zmieniły czterodniowy tydzień pracy w realistyczną politykę przynoszącą wiele korzyści – powiedział David Frayne, pracownik naukowy z University of Cambridge, który koordynował cały program.
npr.org