fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBrytyjskie firmy chcą przejść na czterodniowy tydzień pracy

Brytyjskie firmy chcą przejść na czterodniowy tydzień pracy

W Wielkiej Brytanii zakończono eksperyment, w którym sześćdziesiąt jeden firm wdrożyło u siebie na pół roku czterodniowy tydzień pracy.

61 brytyjskich przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 2900 pracowników realizowało program czterodniowego tygodnia pracy między lipcem a grudniem 2022 roku. Projekt poprzedzono dwoma miesiącami przygotowania firm, polegającym na realizacji cyklu warsztatów i szkoleń. Niezbędnym warunkiem dla uczestników całej inicjatywy było zapewnienie, że podczas jego realizacji pracownicy będą zarabiać tyle samo ile wcześniej, gdy pracowali przez pięć dni w tygodniu.

Firmy miały jednak swobodę w dostosowaniu czterodniowego tygodnia pracy do specyfiki swojego działania. Mogły np. dać pracownikom możliwość pracowania przez jeden dzień mniej niż wcześniej, rozłożyć to na określone dni w miesiącu lub proporcjonalnie skrócić godziny pracy każdego dnia tak, aby ich finalna redukcja w ciągu tygodnia równoważyła cały dzień.

56 z uczestniczących w programie firm (92 proc.) zdecydowało się na jego kontynuację. 18 firm już potwierdziło, że będzie to zmiana na stałe.

Głównymi pozytywami inicjatywy jest poprawa samopoczucia pracowników. Zatrudnione osoby deklarowały, że podczas trwania eksperymentu były mniej zestresowane i zmęczone, a polepszeniu uległa możliwość łączenia przez nich obowiązków zawodowych z domowymi. Zmniejszona została liczba osób odchodzących z pracy oraz nieobecności.

Przychody 23 firm (tyle opublikowało dane na ten temat) uczestniczących w programie, wzrosły podczas jego trwania o 1,4 proc.

– Czujemy się naprawdę zachęceni wynikami, które pokazały, w jaki sposób firmy zmieniły czterodniowy tydzień pracy w realistyczną politykę przynoszącą wiele korzyści – powiedział David Frayne, pracownik naukowy z University of Cambridge, który koordynował cały program.

npr.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA