fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatBrytyjskie miasto ogłosiło upadłość, bo oszczędzało na wynagrodzeniach dla kobiet

Brytyjskie miasto ogłosiło upadłość, bo oszczędzało na wynagrodzeniach dla kobiet

Ogłoszenie bankructwa przez brytyjskie miasto Birmingham może oznaczać falę podobnych decyzji, które zapadną w kolejnych samorządach Zjednoczonego Królestwa.

Położone w centrum Wielkiej Brytanii Birmingham jest drugim pod względem wielkości miastem Anglii. Mieszka w nim ponad milion osób, a łącznie z całym obszarem metropolitarnym 4 miliony.

Sprzątaczki i kucharki wykończą budżet miasta

Władze miasta oznajmiły, że w najbliższym czasie będą przeznaczać publiczne środki jedynie na realizację swoich podstawowych zadań, czyli zapewnienie funkcjonowania administracji, edukacji, opieki społecznej czy remonty dróg. Jest to związane z wprowadzeniem przepisów „sekcji 114”, która ma zastosowanie, gdy samorząd nie jest w stanie regulować na bieżąco swoich zobowiązań.

Sytuacja Birmingham wynika głównie z roszczeń kobiet pracujących na usługach samorządu. Chodzi tu o sprzątaczki i kucharki. W 2012 roku wniosły one pozew, w którym twierdziły, że były dyskryminowane płacowo ze względu na swoją płeć, bowiem mężczyźni zatrudnieni na podobnych stanowiskach oprócz regularnego wynagrodzenia otrzymywali też premie, a kobiety były pozbawione tego bonusu finansowego.

Czy brytyjskie samorządy czeka fala bankructw?

W 2014 roku są przyznał kobietom rację i zobowiązał samorządy do wypłaty zaległych pieniędzy. Chociaż przeznaczono już na ten cel 1,1 mld funtów, to – aby wykonać wyrok –  konieczne jest jeszcze dodatkowe 760 mln funtów. Birmingham ogłosiło bankructwo, ponieważ nie jest w stanie spłacić tej kwoty.

Trudna sytuacja dotyka wiele brytyjskich samorządów. W ostatnich kilku latach 4 inne również ogłosiły bankructwo: Northamptonshire, Croydon, Thurrock i Woking. Obecne szacunki mówią, że w najbliższych miesiącach ich los może podzielić kolejne 26 miast.

The Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA