fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaTransportBudimex wybuduje w Czechach autostradę do Polski

Budimex wybuduje w Czechach autostradę do Polski

Polski gigant budowlany firma Budimex wygrała przetarg na realizację autostrady w Czechach, która ma prowadzić do granicy z Rzeczpospolitą.

Radek Mátl, szef Dyrekcji Dróg i Autostrad Republiki Czeskiej poinformował, że odcinek autostrady D11 będzie realizowany przez warszawskie przedsiębiorstwo Budimex. Informację tę potwierdził Martin Kupka, czeski minister transportu. 

Polska firma wybuduje 21 kilometrów drogi między miejscowością Trutnov a granicą w Lubawce. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku i potrwać do 2027. Trasa ta będzie przedłużeniem funkcjonującej już drogi S3 po polskiej stronie. 

Pierwotnie Czesi wycenili wykonanie niezbędnych prac na 13 miliardów koron. O kontrakt rywalizowało sześć firm. Budimex zaproponował konkurencyjną cenę – 11,35 miliarda koron. 

Budowa trasy ma doprowadzić do sytuacji, w której cały graniczny ruch w tym regionie będzie omijać miejscowości Lubawka (w Polsce) i Královec (w Czechach). 

Budimex planuje ekspansję na czeskim rynku i realizację kolejnych inwestycji. Bierze już udział w 32 przetargach.

vrchlabinky.cz, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA