fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajBudżet Polski jest oderwany od rzeczywistości?

Budżet Polski jest oderwany od rzeczywistości?

Budżet Polski na 2024 roku jest zbyt optymistyczny, przewiduje najwyższy od dwóch dekad deficyt publiczny i jest po prostu niedopuszczalny.

Przedstawiciele polskiego biznesu bardzo krytycznie odnieśli się do projektu budżetu państwa na rok 2024. Według Konfederacji Lewiatan jest on nierealny, nietransparentny i narusza dozwolone limity zadłużenia.

Według Mariusza Zielonki z Lewiatana już teraz wiadomo, że budżet będzie bardzo trudno zrealizować i będzie on wymagał nowelizacji, a w dodatku jest nieczytelny i niejasny. Problemem jest choćby brak transparentności w kwestii finansowania wszystkich działań państwa przez wyprowadzanie środków publicznych do funduszy. Poza tym wątpliwości budzi zapewnianie środków wynikające z innych ustaw.

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że budżet stał się narzędziem odzwierciedlającym bieżące potrzeby, a nie jest drogowskazem na przyszły rozwój państwa. Zamiast inwestycji w gospodarkę, ta będzie się zadłużać i to w sektorach, które nie zawsze są priorytetowe.

Nadmierny optymizm jest widoczny w założeniach makroekonomicznych do budżetu, np. w określeniu wysokości inflacji czy wzrostu gospodarczego. Nie widać w gospodarce przesłanek, że osiągniemy średnio w całym przyszłym roku wzrost PKB na poziomie 3 proc. Również inflacja może być wyższa niż zakładane 6,6 proc.

– wskazał Mariusz Zielonka.

W związku z powyższym przedstawiciele pracodawców wzywają do ustalenia wieloletnich priorytetów do finansowania, ale też do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej oraz ustalania wynagrodzeń w budżetówce. Konfederacja Lewiatan apeluje też o odblokowanie środków z KPO, bo bez nich polskiej gospodarce grozi nie tylko brak realizacji celów makroekonomicznych, ale też utrata konkurencyjności.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA