fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBudżet Polski jest oderwany od rzeczywistości?

Budżet Polski jest oderwany od rzeczywistości?

Budżet Polski na 2024 roku jest zbyt optymistyczny, przewiduje najwyższy od dwóch dekad deficyt publiczny i jest po prostu niedopuszczalny.

Przedstawiciele polskiego biznesu bardzo krytycznie odnieśli się do projektu budżetu państwa na rok 2024. Według Konfederacji Lewiatan jest on nierealny, nietransparentny i narusza dozwolone limity zadłużenia.

Według Mariusza Zielonki z Lewiatana już teraz wiadomo, że budżet będzie bardzo trudno zrealizować i będzie on wymagał nowelizacji, a w dodatku jest nieczytelny i niejasny. Problemem jest choćby brak transparentności w kwestii finansowania wszystkich działań państwa przez wyprowadzanie środków publicznych do funduszy. Poza tym wątpliwości budzi zapewnianie środków wynikające z innych ustaw.

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że budżet stał się narzędziem odzwierciedlającym bieżące potrzeby, a nie jest drogowskazem na przyszły rozwój państwa. Zamiast inwestycji w gospodarkę, ta będzie się zadłużać i to w sektorach, które nie zawsze są priorytetowe.

Nadmierny optymizm jest widoczny w założeniach makroekonomicznych do budżetu, np. w określeniu wysokości inflacji czy wzrostu gospodarczego. Nie widać w gospodarce przesłanek, że osiągniemy średnio w całym przyszłym roku wzrost PKB na poziomie 3 proc. Również inflacja może być wyższa niż zakładane 6,6 proc.

– wskazał Mariusz Zielonka.

W związku z powyższym przedstawiciele pracodawców wzywają do ustalenia wieloletnich priorytetów do finansowania, ale też do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej oraz ustalania wynagrodzeń w budżetówce. Konfederacja Lewiatan apeluje też o odblokowanie środków z KPO, bo bez nich polskiej gospodarce grozi nie tylko brak realizacji celów makroekonomicznych, ale też utrata konkurencyjności.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA