Parlament Federacji Rosyjskiej przedstawił plan budżetu na kolejny rok, z którego wynika, że sytuacja gospodarcza kraju będzie się pogarszać.

Projekt budżetu przedstawiony w Dumie zakłada wydatki na poziomie 29 bln rubli i przychody w wysokości 26,1 bln. Deficyt sięgnie 2 proc. PKB i zostanie sfinansowany głównie z pożyczek. Część kosztów ponoszonych przez państwo będzie pokrytych z rezerw finansowych zgromadzonych w Funduszu Dobrobytu Narodowego. W ostatnich latach trafiały do niego środki pochodzące z większych niż wcześniej zakładano przychodów ze sprzedaży surowców naturalnych. W przyszłym roku ilość zgromadzonych w nim pieniędzy skurczy się o połowę – do poziomu 6,25 bln rubli, czyli najniższej wartości od 2018 roku.

Moskwa szacuje, że PKB całego państwa skurczy się w przyszłym roku o 0,8 proc.

Spaść ma też (o 7-8 procent) wydobycie gazu i ropy, a o prawie 20 procent wolumen eksportu tych surowców. Wynikające z tego straty dla budżetu mają zostać zrównoważone przez większe przychody z podatków.

Władze Rosji szacują, że inflacja sięgnie w 2023 roku poziomu 5,5 procent, co oznacza znaczny spadek wobec jej obecnego poziomu sięgającego 13,7 procent.

Reuters, tass.com

Poprzedni artykułCzy wodór pomoże obniżyć przedsiębiorcom koszty energii?
Następny artykułZwiązkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń