fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBudżet Warszawy 2023: spadają dochody i rośnie deficyt

Budżet Warszawy 2023: spadają dochody i rośnie deficyt

Warszawscy radni przyjęli projekt budżetu miasta na kolejny – 2023 rok.

Za przyjęciem planu dochodów i wydatków stolicy zagłosowało 38 radnych, 14 (głównie z Prawa i Sprawiedliwości) było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z przyjętym dokumentem dochody Warszawy wyniosą 20,2 mld złotych, co oznacza, że będą niższe o ponad 800 mln od tegorocznych i 1,4 mld mniejsze od dochodów z 2021 roku. Wydatki natomiast sięgną 24,4 mld złotych. Efektem tego planu będzie największy od 15 lat deficyt stolicy.

Spadek środków w budżecie jest przede wszystkim konsekwencją zmniejszenia wpływów z podatku PIT. To następstwo zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

Prezydent miasta Rafał Trzaskowski podziękował radnym i podkreślił, że budżet uwzględnia środki na kluczowe inwestycje i programy.

W przyszłym roku Warszawa największe kwoty przeznaczy na edukację i transport. Koszty komunikacji miejskiej sięgną 4 mld złotych, co oznacza wzrost wobec tegorocznych o 919 mln.

Dodatkowo realizowana będzie rozbudowa wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej, budowa II linii metra, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, szkoły przy ul. Świderskiej oraz zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Hennela.

Jarosław Szostakowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie zwrócił uwagę na szkodliwe działania rządu państwa wymierzone w samorządy. Jego zdaniem władze z premedytacją drenują lokalne budżety.

um.warszawa.pl, pap.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA