fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatBunt młodych: Donohoe wygrywa z Calviño i przejmuje Eurogrupę

Bunt młodych: Donohoe wygrywa z Calviño i przejmuje Eurogrupę

Bunt "najmłodszych" podważył kandydaturę Nadii Calviño na przewodniczącą Eurogrupy. Front składający się z Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec mógł imponować lata temu, ale teraz grupa małych państw członkowskich zbuntowała się i zaproponowała Irlandczyka Paschala Donohoe’a jako nowego przewodniczącego forum ministrów finansów strefy euro.

Chociaż wicepremier hiszpańskiego rządu była faworytką, z lepszym doświadczeniem, stopniowo traciła popularność, gdy skandynawowie potwierdzili chęć głosowania na kogokolwiek innego niż Nadia Calviño, która głosi przeciwny program: oni chcą zatrzymać reformę strefy euro, Calviño  zaś chciała dążyć do przyspieszenia integracji strefy euro.

Za Calviño stała nie tylko Hiszpania. Poparły ją tak duże kraje jak Francja, Włochy i Niemcy. I to intensywnie: sama Angela Merkel publicznie poparła hiszpańską wicepremier podczas wywiadu, Francja chowała karty do ostatniej chwili lecz ostatnio ogłosiła, że postawi na Hiszpanię. „Chcemy przyspieszyć integrację strefy euro i uważamy, że Calviño może być znakomitą przewodniczącą Eurogrupy” – powiedział we czwartek rano francuski minister Bruno Le Maire.

To właśnie powód, który od samego początku doprowadził Niderlandy do sprzeciwienia się Hiszpanom i postanowienia, wraz z grupą małych państw członkowskich, by zagrać w swoje karty między dwoma pozostałymi kandydatami: Luksemburczykiem Pierrem Gramegną i Irlandczykiem Paschalem Donohoe. Od pierwszej chwili założono bezpośredni związek między dwoma kandydaturami z dwóch powodów: po pierwsze, łączy ich wspólny program fiskalny, a po drugie – jeden z nich otrzyma poparcie tych, którzy sprzeciwiają się Calviño.

I tak się stało. Donohoe cieszył się poparciem Europejskiej Partii Ludowej (PPE) , rodziny politycznej, do której należy duża grupa ministrów. W rzeczywistości „dyscyplina” została złamana tylko przez greckiego ministra, który poparł Calviño z powodu wspólnych interesów Aten i Madrytu. Ale na przykład Cypr, który ma więcej wspólnego z Hiszpanią niż z Irlandią, zawsze popierał Irlandczyków.

Hiszpania wybór ten odebrała jako poważny cios. Nie jest łatwo przyznać, że mimo osobistego wsparcia Merkel, głosów Francji i Włoch oraz wielu krajów południa, wybory zostały przegrane. Jest to przykład ogromnego podziału, który istnieje w Eurogrupie.

Irlandczyk obejmie urząd 13 lipca, kiedy kończy się kadencja obecnego prezesa Eurogrupy, Portugalczyka Mário Centeno, który walczy o posadę dyrektora Banku Portugalii. Zwycięstwo Donohoe stanowi zmianę profilu na forum ministrów finansów. Przybycie Centeno w 2018 r. oznaczało koniec ery Holendra Jeroena Dijsselbloema, jednego z bohaterów zarządzania poprzednim kryzysem, w którym Eurogrupa stała się zalążkiem europejskiej potęgi w trudnych czasach.

– Jestem głęboko zaszczycony, że zostałem wybrany na nowego przewodniczącego Eurogrupy. Z niecierpliwością oczekuję współpracy ze wszystkimi moimi kolegami z Eurogrupy w nadchodzących latach, aby zapewnić wszystkim sprawiedliwe i integracyjne ożywienie, gdy z determinacją stawiamy czoła wyzwaniom przyszłości – stwierdził Donohoe. Irlandczyk jest ministrem finansów od czerwca 2017 r., wcześniej był m.in. ministrem ds. wydatków publicznych oraz transportu, turystyki i sportu.

Irlandia, podobnie jak Portugalia, jest jednym z krajów uratowanych w poprzednim kryzysie, a zatem istnieje pewne podobieństwo w profilu obu krajów. Jednak fakt, że Donohoe wygrał dzięki wsparciu krajów nordyckich i sprzeciwie wielkich mistrzów strefy euro, wpłynie na program Eurogrupy.

Przed Eurogrupą wiele wyzwań. Najpilniejszy jest fundusz naprawczy, o którym przywódcy europejscy będą dyskutować 17 i 18 lipca na szczycie w Brukseli. Pojawiają się jednak kolejne kwestie: reforma strefy euro została spowolniona przez głębokie podziały, które istnieją w Eurogrupie, dotyczące przyszłości strefy euro, co doprowadziło do tak zaskakujących wyborów.

Źródło: Nacho Alarcon/El Confidencial

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.