fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumBurmistrz Pragi zrywa więzi z Pekinem

Burmistrz Pragi zrywa więzi z Pekinem

W zeszłym miesiącu stolica Czech zerwała stosunki z Pekinem i zgodziła się podpisać umowę partnerską z niezależną od władzy chińskiej stolicą Tajwanu, Tajpej. Chiny natomiast nalegają, aby zjednoczyć się z Tajwanem. W razie potrzeby nie wykluczają nawet użycia siły zbrojnej. Hrib oskarżył Pekin o próbę narzucenia „jednolitego światopoglądu” społeczeństwom demokratycznym, traktując polityków, artystów i ludzi biznesu jako przedstawicieli państwa. Oświadczył również, że Chiny są „nierzetelnym partnerem biznesowym”, który ze względu na swoje wybujałe ambicje polityczne mógłby naruszyć umowy zawarte z innymi krajami. W odpowiedzi rząd chiński odwołał trasę koncertową Filharmonii Praskiej po Chinach.

Zdenek Hrib powiedział, że wcale nie prosi społeczność międzynarodową o zaprzestanie współpracy z Chinami, ale zamiast tego zachęca „przyjaciół z całego świata”, aby zastanowili się i ostrożnie podeszli do tematu współpracy z tak nieodpowiedzialnym i ryzykownym partnerem jakim są Chiny.

Dodał też, że kraje o podobnych wartościach pomimo szantażu i gróźb nie powinny dać zastraszyć się Pekinowi.

DL/NEWEUROPE

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA