fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiByły wiceminister finansów o podatkach w Nowym Ładzie: "To dobije klasę średnią!"

Były wiceminister finansów o podatkach w Nowym Ładzie: „To dobije klasę średnią!”

W obliczu Nowego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy warto zapoznać się z opinią dotyczącą kwestii podatkowych zawartych w tych programach wygłoszoną przez byłego wiceministra finansów w rządzie PiS, prof. Konrada Raczkowskiego. Są mocne i... przerażające.

– Niedługo ma być ogłoszony Plan Odbudowy. I w tym planie są różne, bardzo dziwne rzeczy dotyczące również podatków, m.in. kolejnych progów w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatki sektorowe… Wiem, że jeszcze nie były prezentowane, a nie było zgody co do tego, jaka forma ostatecznie ma być zaprezentowana – mówił Konrad Raczkowski podczas dyskusji zorganizowanej we wtorek 30 marca przez Biuro Rzecznika MSP nt. ewentualnych korzyści, jakie miałyby wynikać z wprowadzenia podatku przychodowego.

Prof. Konrad Raczkowski przyznał, że potrzebna jest szeroka dyskusja na temat zmian systemu podatkowego. – Ale nie takiego, jaki ma być lansowany przez Polski Instytut Ekonomiczny (to on odpowiada za pomysły zawarte w Nowym Ładzie i Krajowym Planie Odbudowy – przyp. red.), który tak naprawdę będzie dobijał klasę średnią. W dosłownym tego słowa znaczeniu! Jeśli tak ma to wyglądać, to coś jest nie tak! Ten wóz dalej nie pojedzie. Jeżeli postawimy go przed koniem i zechcemy, by pojechał, to i tak nie pojedzie – stwierdził ekonomista i były wiceminister finansów.

Co prawda na razie znamy plany podatkowe zawarte w Nowym Ładzie tylko z przecieków medialnych, niemniej trudno nie przypuszczać, by Konrad Raczkowski – były wiceminister finansów w rządzie PiS w latach 2015–2016 nie znał konkretów, skoro wypowiada się na ten temat tak otwarcie i nie szczędzi mocnych słów. Zresztą zaznaczył: „nie chciałbym nawet omawiać tych wersji roboczych, które widziałem”…

Zmiany, które mają być ogłoszone, nie mają nic wspólnego z ekonomią, a socjalizm w ZSRR był nikły w porównaniu z tym, co było tam zapisane! Mam nadzieję, że Polski Instytut Ekonomiczny, który to przygotowuje, dokona zmian, bo inaczej będziemy mieli „socjalizmie bis, witaj!”. A przecież ktoś musi zapracować, żeby można było to państwo z czegoś utrzymywać – podsumował Raczkowski.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA