fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajCaritas owocnie współpracuje z przedsiębiorcami

Caritas owocnie współpracuje z przedsiębiorcami

Łączna wartość pomocy finansowo-rzeczowej udzielonej Caritas przez partnerów biznesowych wyniosła tylko w ubiegłym roku 51 mln złotych. Przedsiębiorcy przekazali przede wszystkim żywność o długim terminie przydatności, artykuły higieniczne, ciepłą odzież, a także leki i urządzenia, takie jak np. generatory prądu.

Przedsiębiorcy wspierają Caritas przede wszystkim przez wpłaty na konto oraz używając do tego specjalnych podstron dla pracowników firm, a także wespół z bankami – wykorzystując do tego mechanizmy mikrodonacji. Około 20 proc. wsparcia pochodzi właśnie od darczyńców biznesowych zaś 80 proc. od darczyńców indywidualnych.

Uczciwość i przejrzystość

Caritas jawi się jako organizacja charytatywna transparentna i uczciwa. W piętnastym już badaniu Top Marka 2022, zrealizowanym razem z firmą audytorską Grant Thornton, w kategorii projektów charytatywnych Caritas Polska zajął najwyższą pośród organizacji pożytku publicznego. Wysoko oceniono zwłaszcza jakość i zawartość merytoryczną wszystkich sprawozdań Caritas Polska.

Dla seniorów

Zabezpieczeniu potrzeb seniorów służą liczne placówki diecezjalne prowadzone przez Caritas – np. domy pomocy społecznej, domy samotnej matki czy jadłodajnie istniejące m.in. dzięki wsparciu partnerów biznesowych. Z prowadzonych przez Caritas jadłodajni w całej Polsce z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Niektóre dziennie przyjmują nawet od kilkuset do kilku tysięcy osób.

Obecnie funkcjonują 74 takie jadłodajnie, a dzięki wsparciu firm do końca roku będzie ich osiemdziesiąt.

Wspierającym działalność jadłodajni jest m.in. sieć Lidl. Do wieloletnich partnerów Caritas Polska należy też Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka oraz (osobno) Fundacja Biedronki, z którymi od roku 2018 Caritas realizuje m.in. program „Na codzienne zakupy” skierowany właśnie do najuboższych seniorów.

Dla matek i dla dzieci

Owocna jest także współpraca z Generali Polska, dzięki której Caritas realizuje m.in. program wsparcia Domów Samotnej Matki – miejsc tak bardzo potrzebnych i stale wymagających pomocy finansowej i rzeczowej.

– Wspólnie z Caritas Polska wprowadzamy jeden z programów należącej do Grupy Generali fundacji The Human Safety Net. Jest on dedykowany rodzinom w trudnej sytuacji, z dziećmi w wieku do 6 lat. W Polsce realizujemy też projekt Dobry Początek w domach samotnej matki. Zaczynamy od trzech ośrodków, ale Caritas Polska daje możliwość rozwinięcia tego programu na kolejne regiony Polski. Ponadto współpraca ta pozwala angażować naszych pracowników w wolontariat – mówi Justyna Szafraniec, szefowa komunikacji Generali Polska.

Wzajemne korzyści

Warto podkreślać, że współpraca organizacji charytatywnych z biznesem przynosi wiele korzyści obu stronom. Wsparcie Caritasu przez firmy ma też dla nich pozytywne znaczenie wizerunkowe.

– Bez współdziałania nie byłoby możliwe rozwiązywanie największych problemów, z jakimi zmaga się współczesny świat. Caritas trudno sobie wyobrazić bez darczyńców indywidualnych i donatorów instytucjonalnych, w tym firm, bez których nasze możliwości działania byłby znikome – konkluduje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA