fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCaritas owocnie współpracuje z przedsiębiorcami

Caritas owocnie współpracuje z przedsiębiorcami

Łączna wartość pomocy finansowo-rzeczowej udzielonej Caritas przez partnerów biznesowych wyniosła tylko w ubiegłym roku 51 mln złotych. Przedsiębiorcy przekazali przede wszystkim żywność o długim terminie przydatności, artykuły higieniczne, ciepłą odzież, a także leki i urządzenia, takie jak np. generatory prądu.

Przedsiębiorcy wspierają Caritas przede wszystkim przez wpłaty na konto oraz używając do tego specjalnych podstron dla pracowników firm, a także wespół z bankami – wykorzystując do tego mechanizmy mikrodonacji. Około 20 proc. wsparcia pochodzi właśnie od darczyńców biznesowych zaś 80 proc. od darczyńców indywidualnych.

Uczciwość i przejrzystość

Caritas jawi się jako organizacja charytatywna transparentna i uczciwa. W piętnastym już badaniu Top Marka 2022, zrealizowanym razem z firmą audytorską Grant Thornton, w kategorii projektów charytatywnych Caritas Polska zajął najwyższą pośród organizacji pożytku publicznego. Wysoko oceniono zwłaszcza jakość i zawartość merytoryczną wszystkich sprawozdań Caritas Polska.

Dla seniorów

Zabezpieczeniu potrzeb seniorów służą liczne placówki diecezjalne prowadzone przez Caritas – np. domy pomocy społecznej, domy samotnej matki czy jadłodajnie istniejące m.in. dzięki wsparciu partnerów biznesowych. Z prowadzonych przez Caritas jadłodajni w całej Polsce z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Niektóre dziennie przyjmują nawet od kilkuset do kilku tysięcy osób.

Obecnie funkcjonują 74 takie jadłodajnie, a dzięki wsparciu firm do końca roku będzie ich osiemdziesiąt.

Wspierającym działalność jadłodajni jest m.in. sieć Lidl. Do wieloletnich partnerów Caritas Polska należy też Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka oraz (osobno) Fundacja Biedronki, z którymi od roku 2018 Caritas realizuje m.in. program „Na codzienne zakupy” skierowany właśnie do najuboższych seniorów.

Dla matek i dla dzieci

Owocna jest także współpraca z Generali Polska, dzięki której Caritas realizuje m.in. program wsparcia Domów Samotnej Matki – miejsc tak bardzo potrzebnych i stale wymagających pomocy finansowej i rzeczowej.

– Wspólnie z Caritas Polska wprowadzamy jeden z programów należącej do Grupy Generali fundacji The Human Safety Net. Jest on dedykowany rodzinom w trudnej sytuacji, z dziećmi w wieku do 6 lat. W Polsce realizujemy też projekt Dobry Początek w domach samotnej matki. Zaczynamy od trzech ośrodków, ale Caritas Polska daje możliwość rozwinięcia tego programu na kolejne regiony Polski. Ponadto współpraca ta pozwala angażować naszych pracowników w wolontariat – mówi Justyna Szafraniec, szefowa komunikacji Generali Polska.

Wzajemne korzyści

Warto podkreślać, że współpraca organizacji charytatywnych z biznesem przynosi wiele korzyści obu stronom. Wsparcie Caritasu przez firmy ma też dla nich pozytywne znaczenie wizerunkowe.

– Bez współdziałania nie byłoby możliwe rozwiązywanie największych problemów, z jakimi zmaga się współczesny świat. Caritas trudno sobie wyobrazić bez darczyńców indywidualnych i donatorów instytucjonalnych, w tym firm, bez których nasze możliwości działania byłby znikome – konkluduje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA