Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób zamieszanych w nieprawidłowości przy przetargach organizowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jak informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA, funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga śledztwo dotyczące podejrzenia zakłócania przetargów publicznych prowadzonych przez Wody Polskie. Ujawniono szereg nieprawidłowości związanych m.in. z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów, udzieleniem korzyści majątkowych pracownikom Wód Polskich, a także z wystawianiem nierzetelnych faktur.

Zatrzymano sześć osób, w tym przedsiębiorców z woj. mazowieckiego i łódzkiego specjalizujących się w pracach melioracyjno-wodnych oraz dwoje pracowników zatrudnionych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. Zarzuty dotyczą m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 1 mln zł. Ustalenia śledczych wskazują także na proceder korupcyjny w związku z wejściem w „zmowę przetargową” celem uzyskania zamówień publicznych w wysokości kilkuset tysięcy złotych oraz podejmowanie działań mających na celu tzw. „pranie brudnych pieniędzy”.

Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedzibę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie i w Oddziale w Radomiu, siedziby firm biorących udział w przestępczym procederze oraz zajmujących się ich obsługą księgową. Możliwe są kolejne zatrzymania.

Poprzedni artykułDyrektywa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla pracodawców?
Następny artykułKonstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, czyli…