Bitcoin stracił w tym tygodniu o około 7 proc. Według analityków obserwujących ten rynek, kolejny zły tydzień dla kryptowaluty może być zapowiedzią jeszcze większej wyprzedaży. Tymczasem prezydent jednego z krajów oświadczył, że „w przyszłym tygodniu wyśle do kongresu ustawę, która uczyni bitcoin legalnym środkiem płatniczym”…

spadek ceny bitcoina - grafika wpisu

Największa kryptowaluta „niebezpiecznie zbliża się do poziomu 30 tys. dol.” w obliczu rosnących obaw o wprowadzenie regulacji w USA, a „przebicie wspomnianego poziomu może spowodować ogromną wyprzedaż” – uważa Edward Moya, starszy analityk w Oanda Corp.

Według Oanda Corp., Evercore ISI i Tallbacken Capital Advisors LLC dalsze osłabienie ceny bitcoina może spowodować, że wycena na poziomie 20 tys. dol. stanie się wielce prawdopodobna. Bitcoin stracił w tym tygodniu o około 7 proc. Obecnie w Londynie wyceniany jest na około 34 300 dol.

Jego cena spadła więc o około 30 tys. dol. w porównaniu z kwietniowym rekordem, co było wynikiem wypowiedzi miliardera Elona Muska o energochłonności kryptowaluty oraz ponownych represji nałożonych na nią przez regulatora w Chinach.

Analityk techniczny Evercore Rich Ross i Michael Purves z Tallbacken Capital Advisors wyznaczyli poziom wsparcia w okolicach 20 tys. dol., który bitcoin może osiągnąć, jeśli obecna wyprzedaż będzie się utrzymywała. Inni inwestorzy zachowują jednak pewność co do długoterminowego potencjału cenowego bitcoina. Na przykład firma MicroStrategy Inc. Michaela Saylora zwiększyła sprzedaż obligacji śmieciowych z 400 do 500 milionów dolarów, aby sfinansować zakup większej ilości bitcoinów.

Tymczasem Salwador może stać się pierwszym krajem, który uzna bitcoina jako prawny środek płatniczy – ogłosił prezydent tego kraju Nayib Bukele w nagraniu z konferencji Bitcoin 2021, która odbyła się w Miami. „W przyszłym tygodniu wyślę do kongresu ustawę, która uczyni bitcoin legalnym środkiem płatniczym” – cytuje CNN słowa Bukele. 39-letni Bukele doszedł do władzy w 2019 r. Może liczyć na większość w kongresie, co oznacza, że przejście ustawy jest prawdopodobne. Bukele powiedział, że Salwador współpracuje z cyfrową firmą finansową Strike, by ustalić logistykę decyzji.

„Ponad 70 proc. aktywnej populacji Salwadoru nie ma konta bankowego. Nie są w systemie finansowym” – skomentował dyrektor generalny Strike, Jack Mallers. „Zostałem poproszony o pomoc w napisaniu planu. Salwadorczycy postrzegają bitcoin jako światowej klasy walutę; musimy złożyć plan bitcoinowy, aby pomóc tym ludziom”. Salwador obecnie używa dolara amerykańskiego jako swojej oficjalnej waluty.

Źródło: CNN/Bloomberg

Poprzedni artykułPKO BP ma nowego prezesa
Następny artykułJak wygląda zadłużenie Polaków po pandemii?