fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaFinanseCena bitcoina gwałtownie spada, ale już niedługo może on zostać pełnoprawnym środkiem...

Cena bitcoina gwałtownie spada, ale już niedługo może on zostać pełnoprawnym środkiem płatniczym

Bitcoin stracił w tym tygodniu o około 7 proc. Według analityków obserwujących ten rynek, kolejny zły tydzień dla kryptowaluty może być zapowiedzią jeszcze większej wyprzedaży. Tymczasem prezydent jednego z krajów oświadczył, że „w przyszłym tygodniu wyśle do kongresu ustawę, która uczyni bitcoin legalnym środkiem płatniczym”...

Największa kryptowaluta „niebezpiecznie zbliża się do poziomu 30 tys. dol.” w obliczu rosnących obaw o wprowadzenie regulacji w USA, a „przebicie wspomnianego poziomu może spowodować ogromną wyprzedaż” – uważa Edward Moya, starszy analityk w Oanda Corp.

Według Oanda Corp., Evercore ISI i Tallbacken Capital Advisors LLC dalsze osłabienie ceny bitcoina może spowodować, że wycena na poziomie 20 tys. dol. stanie się wielce prawdopodobna. Bitcoin stracił w tym tygodniu o około 7 proc. Obecnie w Londynie wyceniany jest na około 34 300 dol.

Jego cena spadła więc o około 30 tys. dol. w porównaniu z kwietniowym rekordem, co było wynikiem wypowiedzi miliardera Elona Muska o energochłonności kryptowaluty oraz ponownych represji nałożonych na nią przez regulatora w Chinach.

Analityk techniczny Evercore Rich Ross i Michael Purves z Tallbacken Capital Advisors wyznaczyli poziom wsparcia w okolicach 20 tys. dol., który bitcoin może osiągnąć, jeśli obecna wyprzedaż będzie się utrzymywała. Inni inwestorzy zachowują jednak pewność co do długoterminowego potencjału cenowego bitcoina. Na przykład firma MicroStrategy Inc. Michaela Saylora zwiększyła sprzedaż obligacji śmieciowych z 400 do 500 milionów dolarów, aby sfinansować zakup większej ilości bitcoinów.

Tymczasem Salwador może stać się pierwszym krajem, który uzna bitcoina jako prawny środek płatniczy – ogłosił prezydent tego kraju Nayib Bukele w nagraniu z konferencji Bitcoin 2021, która odbyła się w Miami. „W przyszłym tygodniu wyślę do kongresu ustawę, która uczyni bitcoin legalnym środkiem płatniczym” – cytuje CNN słowa Bukele. 39-letni Bukele doszedł do władzy w 2019 r. Może liczyć na większość w kongresie, co oznacza, że przejście ustawy jest prawdopodobne. Bukele powiedział, że Salwador współpracuje z cyfrową firmą finansową Strike, by ustalić logistykę decyzji.

„Ponad 70 proc. aktywnej populacji Salwadoru nie ma konta bankowego. Nie są w systemie finansowym” – skomentował dyrektor generalny Strike, Jack Mallers. „Zostałem poproszony o pomoc w napisaniu planu. Salwadorczycy postrzegają bitcoin jako światowej klasy walutę; musimy złożyć plan bitcoinowy, aby pomóc tym ludziom”. Salwador obecnie używa dolara amerykańskiego jako swojej oficjalnej waluty.

Źródło: CNN/Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Młodzi, piękni i… zadłużeni

Mocno wzrosło zadłużenie Polaków w wieku od 18 do 24 lat, a także przybyła liczba młodych osób, które borykają się z problemami finansowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA