fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCena minimalna na alkohol. Co na to Polacy?

Cena minimalna na alkohol. Co na to Polacy?

Prawie połowa Polaków popiera pomysł wprowadzenia w naszym kraju ceny minimalnej na napoje alkoholowe.

Aż 48,2 proc. Polaków chce wprowadzenia minimalnej ceny na wódkę, piwo, wino i inne napoje alkoholowe, poniżej której sprzedaż tych trunków byłaby niemożliwa – wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Co trzeci Polak popiera ten pomysł „zdecydowanie”.

Przeciwko wprowadzeniu ceny minimalnej na alkohole jest natomiast 36,5 proc. Polaków, w tym 21,8 proc. „zdecydowanie” sprzeciwia się takiemu pomysłowi. Z kolei 15,3 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, czy rządzący powinni przygotować przepisy wprowadzające minimalną cenę na napoje alkoholowe.

W badaniu sprawdzono również, jak różnicują się opinie na ten temat w zależności od partyjnych upodobań ankietowanych. Jak się okazuje, za ceną minimalną alkoholu bardziej optują wyborcy koalicji rządzącej (czyli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy) niż elektorat Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Wśród koalicjantów poparcie dla ceny minimalnej wyraża 47 proc. ankietowanych, a przeciwko jest 39 proc. Z kolei wśród głosujących na PiS i Konfederację za ceną minimalną opowiada się 43 proc. wyborców, natomiast przeciwko jest 28 proc. Wyborcy pozostałych ugrupowań popierają cenę minimalną na alkohol w aż 56 proc.

W lutym 2024 r. „Rzeczpospolita” podała, że w całym 2023 r. Polacy wydali na wódkę aż 16,8 mld złotych, a na piwo jeszcze więcej, bo 22,8 mld złotych. Dla porównania: na mleko, masło i margarynę Polacy wydali łącznie 5,1 mld złotych.

Źródło: WP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA