Aż 48,2 proc. Polaków chce wprowadzenia minimalnej ceny na wódkę, piwo, wino i inne napoje alkoholowe, poniżej której sprzedaż tych trunków byłaby niemożliwa – wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Co trzeci Polak popiera ten pomysł „zdecydowanie”.
Przeciwko wprowadzeniu ceny minimalnej na alkohole jest natomiast 36,5 proc. Polaków, w tym 21,8 proc. „zdecydowanie” sprzeciwia się takiemu pomysłowi. Z kolei 15,3 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, czy rządzący powinni przygotować przepisy wprowadzające minimalną cenę na napoje alkoholowe.
W badaniu sprawdzono również, jak różnicują się opinie na ten temat w zależności od partyjnych upodobań ankietowanych. Jak się okazuje, za ceną minimalną alkoholu bardziej optują wyborcy koalicji rządzącej (czyli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy) niż elektorat Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Wśród koalicjantów poparcie dla ceny minimalnej wyraża 47 proc. ankietowanych, a przeciwko jest 39 proc. Z kolei wśród głosujących na PiS i Konfederację za ceną minimalną opowiada się 43 proc. wyborców, natomiast przeciwko jest 28 proc. Wyborcy pozostałych ugrupowań popierają cenę minimalną na alkohol w aż 56 proc.
W lutym 2024 r. „Rzeczpospolita” podała, że w całym 2023 r. Polacy wydali na wódkę aż 16,8 mld złotych, a na piwo jeszcze więcej, bo 22,8 mld złotych. Dla porównania: na mleko, masło i margarynę Polacy wydali łącznie 5,1 mld złotych.