fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCentra handlowe dobrze sobie radzą

Centra handlowe dobrze sobie radzą

Obroty i odwiedzalność centrów handlowych w Polsce rosną – wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Obroty najemców w centrach handlowych w październiku 2022 r. były o 16 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2019 r. Co więcej, obroty wzrosły we wszystkich kategoriach obiektów handlowych.

Najwyższy wzrost odnotowały największe galerie, które liczą ponad 60 tys. mkw., gdzie wyniósł on 18,3 proc. W przypadku dużych galerii, liczących od 40 tys. do 60 tys. mkw. wzrost wyniósł 17 proc., u średnich (od 20 do 40 tys. mkw.) było to 9,2 proc., a w najmniejszych (od 5 do 20 tys. mkw.) – 8 proc.

Jeśli chodzi o kategorie zakupowe, to najwyższy wzrost odnotowano w gastronomii (34,3 proc.), a następnie w RTV i AGD (23,9 proc.) oraz odzieży (8,4 proc.).

– W październiku obroty centrów handlowych utrzymały pozytywny trend rosnąc o 16 proc. w porównaniu do 2019 r. Widać jednak, że presja inflacyjna, rosnące koszty nośników energii i niestabilna sytuacja gospodarcza wpływają na ich dynamikę – powiedział Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych. – Klienci oszczędzają pieniądze i dokonują bardziej przemyślanych zakupów, co wpływa również na liczbę wizyt w centrach handlowych. Z uwagą obserwujemy wpływ czynników makroekonomicznych na postawy konsumentów, zwłaszcza, że ostatni kwartał roku jest kluczowy dla wyników handlu – dodał.

PRCH poinformowała też o odwiedzalności centrów handlowych mierzonej liczbą klientów na 1 mkw. powierzchni najmu (PRCH Footfall Density Index) oraz o odwiedzalności ogółem. W przypadku PRCH Footfall Density Index w październiku 2022 r. odwiedzalność była o 0,3 proc. wyższa niż w październiku 2019 r., a drugi wskaźnik się zmniejszył i odwiedzalność ogółem była o 3,1 proc. niższa niż w listopadzie 2019 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA