fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCentra handlowe dobrze sobie radzą

Centra handlowe dobrze sobie radzą

Obroty i odwiedzalność centrów handlowych w Polsce rosną – wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Obroty najemców w centrach handlowych w październiku 2022 r. były o 16 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2019 r. Co więcej, obroty wzrosły we wszystkich kategoriach obiektów handlowych.

Najwyższy wzrost odnotowały największe galerie, które liczą ponad 60 tys. mkw., gdzie wyniósł on 18,3 proc. W przypadku dużych galerii, liczących od 40 tys. do 60 tys. mkw. wzrost wyniósł 17 proc., u średnich (od 20 do 40 tys. mkw.) było to 9,2 proc., a w najmniejszych (od 5 do 20 tys. mkw.) – 8 proc.

Jeśli chodzi o kategorie zakupowe, to najwyższy wzrost odnotowano w gastronomii (34,3 proc.), a następnie w RTV i AGD (23,9 proc.) oraz odzieży (8,4 proc.).

– W październiku obroty centrów handlowych utrzymały pozytywny trend rosnąc o 16 proc. w porównaniu do 2019 r. Widać jednak, że presja inflacyjna, rosnące koszty nośników energii i niestabilna sytuacja gospodarcza wpływają na ich dynamikę – powiedział Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych. – Klienci oszczędzają pieniądze i dokonują bardziej przemyślanych zakupów, co wpływa również na liczbę wizyt w centrach handlowych. Z uwagą obserwujemy wpływ czynników makroekonomicznych na postawy konsumentów, zwłaszcza, że ostatni kwartał roku jest kluczowy dla wyników handlu – dodał.

PRCH poinformowała też o odwiedzalności centrów handlowych mierzonej liczbą klientów na 1 mkw. powierzchni najmu (PRCH Footfall Density Index) oraz o odwiedzalności ogółem. W przypadku PRCH Footfall Density Index w październiku 2022 r. odwiedzalność była o 0,3 proc. wyższa niż w październiku 2019 r., a drugi wskaźnik się zmniejszył i odwiedzalność ogółem była o 3,1 proc. niższa niż w listopadzie 2019 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA