W Elektrowni Kozienice zainicjowano powstanie Centralnej Doliny Wodorowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej Polski. W uroczystości podpisania listu intencyjnego wzięli udział przedstawiciele rządu, branży energetycznej oraz naukowej.
Inicjatorzy Centralnej Doliny Wodorowej liczą, że przyczyni się ona do znaczącego wzrostu gospodarczego oraz utworzenia nowych miejsc pracy w województwach: świętokrzyskim, mazowieckim i łódzkim. Resort klimatu wyjaśnił, że będzie to kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru – od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez magazynowanie wodoru, a na jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej kończąc.
W Kozienicach rozpoczęła się budowa bloków energetycznych w technologii gazowo-parowej. Bloki te będą przygotowane również do wykorzystania niskoemisyjnego wodoru. Innym ważnym odbiorcą paliwa wodorowego w Centralnej Dolinie Wodorowej stanie się przemysł ceramiczny, który zużywa ten surowiec w procesach produkcyjnych. Warto wspomnieć też o potrzebie dekarbonizacji transportu dużych ośrodków miejskich, takich jak Kielce czy Radom, a także transportu w okolicach Centralnego Portu Komunikacyjnego, ważnego projektu gospodarczego Polski
– powiedziała minister Anna Moskwa.
Prezes zarządu ENA SA Paweł Majewski dodał, że proces inwestycyjny budowy bloków gazowych jest realizowany zgodnie z harmonogramem.
Nowe bloki gazowe będą gotowe do tzw. współspalania paliwa przyszłości, jakim jest wodór. Już dziś mówimy, że w perspektywie kolejnych lat – gdy bloki rozpoczną pracę – będziemy zainteresowani wykorzystaniem zielonego wodoru powstającego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł
– powiedział Paweł Majewski podczas uroczystości.
W spotkaniu wziął również udział Mariusz Rusiecki, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., który stwierdził, że powstanie Centralnej Doliny Wodorowej ma pomóc Polsce wyznaczać tempo rozwoju rynku wodorowego na świecie.
Źródło: MKiŚ