Zdecydowana większość polskich firm wskazuje, że ceny energii są barierą utrudniającą działalność – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fot. Pexels

Według Miesięcznego Indeksu Koniunktury, tworzonego przez PIE oraz BGK, na początku września aż 74 proc. przedsiębiorstw stwierdziło, że drożejący prąd jest znaczną lub bardzo znaczną barierą utrudniającą im działalność. Na ten element bardziej skarżą się firmy duże (84 proc.) niż mikroprzedsiębiorstwa (69 proc.). Ze względu na specyfikę działania droższy prąd bardziej dokucza firmom produkcyjnym (85 proc.) niż budowlanym, handlowym i transportowym (po 69 proc.).

W obliczu rosnących cen tylko 37 proc. firm wdrożyło rozwiązania technologiczne ograniczające koszty energii, a 18 proc. ma takie plany. Na takie kroki decydują się głównie firmy duże, wśród których jakieś pomysły już wdrożyło 45 proc. przedsiębiorstw, a planuje to zrobić 38 proc. podmiotów. Najgorzej sytuacja wygląda tutaj wśród mikroprzedsiębiorstw, spośród których tylko 28 proc. wdrożyło rozwiązania ograniczające zużycie prądu, a plany takie ma 17 proc. Może to być związane z kapitałem dostępnym na tego typu inwestycje, który w większych firmach jest zdecydowanie obszerniejszy.

Branżowo na rozwiązania technologiczne ograniczające zużycie energii najczęściej decyduje się sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Co trzecia firma z tego obszaru już coś zrobiła w tym temacie, a 28 proc. planuje to zrobić.

„Szacuje się, że przeciętny zakład produkcyjny wdrażając odpowiednie rozwiązania mógłby zmniejszyć swoje zużycie energii oraz koszty z tym związane o około 20 proc.” – napisano w opracowaniu.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułPort Gdańsk i węgiel. Rekord zostanie pobity?
Następny artykułForum Ekonomiczne: Nasza dynamika aktywności gospodarczej jest wysoka