fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCeny paliw sprawiły, że lepiej iść na L4, niż pracować

Ceny paliw sprawiły, że lepiej iść na L4, niż pracować

Ceny paliw biją historyczne rekordy, przekraczając nawet 6 zł za 1 litr w przypadku benzyny 98-oktanowej, a to odbija się na cenach towarów konsumpcyjnych. Wzrost cen paliw może również spowodować lawinę tak zwanych kalkulowanych L4, zwłaszcza w najsłabiej opłacanych sektorach. Jak to możliwe?

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2012 roku, kiedy ceny autogazu były zbliżone do aktualnych, w najgorzej opłacanych branżach zauważono nie tylko niedobory pracowników, ale także wzrost zwolnień lekarskich. Należy pamiętać, że w dobie koronawirusa nie każdy może sobie pozwolić na pracę zdalną. W sytuacji, kiedy koszty dojazdu do pracy pożerają znaczną część wynagrodzenia, po prostu… nie opłaca się pracować. Zamiast rezygnować z zatrudnienia, lepiej udać się więc na tak zwane kalkulowane L4 – zachować etat, ubezpieczenie zdrowotne, a przy okazji otrzymać 80 proc. pensji.

Jak tłumaczy dla portalu prawo.pl Mikołaj Zając, prezes Conperio, ekspert rynku pracy zajmujący się problematyką absencji chorobowych, obecna sytuacja pandemicza i wynikające z niej teleporady sprzyjają nadużyciom.

– Zwolnienie lekarskie można obecnie załatwić w 20 minut przez Internet. Pracownik nie musi wychodzić nawet po nie do lekarza. (…) W jednej z kontrolowanych przez nas firm podwładny prowadził zeszyt, w którym zapisywał wydatki na benzynę, zarobione pieniądze oraz utracone wynagrodzenie. Były takie tygodnie, w których nie przyjeżdżał do zakładu pracy, bo, jak sam przyznał podczas kontroli, bardziej opłacało mu się zostać w domu – przyznaje Zając.

Swego czasu amerykański ekonomista Gary Stanley Becker, laureat Nagrody Nobla, zasłynął twierdzeniem, że ludzie zachowują się tak, jakby kalkulowali, nawet jeśli tego nie robią. Cóż, jak widać, na każdym kroku potwierdza się jego teza.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA