fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaCeny prądu w UE. Jak wypada Polska?

Ceny prądu w UE. Jak wypada Polska?

W pierwszej połowie 2022 roku w całej Unii Europejskiej najdroższy prąd był w Danii i w Belgii, a najtańszy w Holandii i na Węgrzech.

Według danych Eurostatu w pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech. Najtaniej było z kolei w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie. Średnia cena w całej Unii Europejskiej kształtowała się na poziomie 0,2525 euro za kWh, a dla strefy euro było to 0,2608 euro za kWh.

Opublikowane dane wykazały, że w Danii jedna kWh kosztowała 0,4599 euro, podczas gdy w Belgii było to 0,3377 euro a w Niemczech 0,3279 euro. Z kolei w Holandii jedna kWh kosztowała już 0,0595 euro, na Węgrzech 0,0948 euro, a w Bułgarii 0,1093 euro. Dla porównania – w Polsce cena jednej kWh wyniosła 0,1464 euro, co stawia nasz kraj na siódmym miejscu od końca.

Skąd tak niska cena prądu w Holandii w porównaniu do sąsiedniej Belgii? Eurostat wyjaśnił, że różnica wynika głównie z dotacji i dodatków przyznawanych gospodarstwom domowym w Królestwie Niderlandów.

Poza tym Eurostat wskazał, że w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 r. o 12,4 proc. spadł udział podatków i opłat w końcowej cenie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE i wyniósł on 23,5 proc. Również jest to skutek dotacji i dodatków.

Eurostat przekazał ponadto, że rok do roku ceny energii elektrycznej ogółem rosły we wszystkich państwach członkowskich Unii z wyjątkiem pięciu krajów (Holandia, Słowenia, Polska, Portugalia i Węgry). Dodano też, że najwyższy wzrost obserwowano w Czechach (61,8 proc.), a potem na Łotwie (59,4 proc.) i w Danii (57,3 proc.).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA