W ostatnich dniach emocje inwestorów na rynkach surowcowych są nieustannie podsycane przez wydarzenia na rynkach paliw. Najbardziej przyciąga uwagę aktualna sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie ze względu na niedostatek kierowców po Brexicie, zapanował chaos w łańcuchach dostaw paliw do stacji benzynowych. W konsekwencji przez kilka ostatnich dni przy wielu stacjach ustawiały się gigantyczne kolejki, które szybko doprowadziły do wyczerpania się zapasów i zamknięcia stacji.

Sytuacja w Wielkiej Brytanii w dużym stopniu wynika z Brexitu, ale nie oznacza to, że w pozostałych krajach jest spokojnie. Na rynku ropy naftowej pojawiła się duża presja na wzrost cen tego surowca, wynikająca z kilku głównych czynników.

Jednym z impulsów do wzrostu cen ropy naftowej były niedawne huragany w Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły do zamknięcia wielu platform wiertniczych w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Do dzisiaj wiele z nich nie powróciło do pełnej sprawności, co oznacza obniżenie wydobycia ropy naftowej w USA przez wiele tygodni.

Problemy z produkcją ropy mają także niektóre kraje OPEC. Chodzi przede wszystkim o kraje afrykańskie, takie jak Nigeria oraz Angola, które zmagają się z problemami z przestarzałą infrastrukturą wydobywczą.

Tymczasem popyt na ropę naftową utrzymuje się na wysokim poziomie, przede wszystkim ze względu na brak istotnych nowych restrykcji pandemicznych oraz stopniowe znoszenie dotychczasowych restrykcji w niektórych krajach. Sytuacja powoli stabilizuje się zwłaszcza w Azji, gdzie w ostatnich miesiącach problemy z pandemią dawały o sobie znać wyjątkowo dotkliwie.

Warto także zaznaczyć, że presja na wzrost cen ropy naftowej ma również powiązanie z drożejącym gazem ziemnym, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dotarły do najwyższych poziomów od 2014 roku, co sprawiło, że wiele firm i zakładów zaczęło poszukiwać alternatywnych źródeł energii, z ropą naftową włącznie.

Źródło: ISBnews/ Superfund TFI

Poprzedni artykułIdzie zima, pora kupić ciepłe koce, czyli kryzys energetyczny nadchodzi
Następny artykułSONDAŻ. Większość Polaków bardziej niż podwyżek podatków boi się inflacji i rosnących cen