fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaCeny uranu wystrzeliły w górę, a będzie jeszcze drożej

Ceny uranu wystrzeliły w górę, a będzie jeszcze drożej

Obecnie ceny uranu na światowych rynkach są najwyższe od 16 lat, a wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata będą czasem ich dalszego wzrostu.

Kazachska spółka Kazatomprom poinformowała, że prawdopodobnie nie zrealizuje zaplanowanego na ten rok poziomu produkcji uranu. Powodem tego stanu rzeczy jest coraz trudniejszy dostęp do kwasu siarkowego niezbędnego do obróbki rudy uranowej. 

Producenci mają problemy

Komunikat z Kazachstanu nastąpił po redukcji produkcji uranu przez kanadyjską firmę Cameco oraz zamknięciu swojej działalności w Nigrze przez francuskie Orano. 

Ostatnie miesiące to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na uran na światowych rynkach. Jest to surowiec niezbędny do działania elektrowni atomowych, a aktualnie w budowie jest 60 reaktorów jądrowych w 17 państwach, a kolejne 110 (w tym w Polsce) są na etapie planowania. 

Rosja wykluczana z rynku

Ponadto kolejne państwa starają się ograniczyć dostawy uranu z Rosji. Władze Stanów Zjednoczonych wdrażają przepisy, które całkowicie zabronią importu surowca z tego państwa. 

Obecnie cena uranu na światowych rynkach sięga 106 dolarów za funt (niespełna pół kilograma). Ostatni raz były one wyższe w 2007 roku. Analitycy twierdzą, że w przyszłym roku będzie to już 110 dolarów.

cnbc.com, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA