fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaCeny uranu wystrzeliły w górę, a będzie jeszcze drożej

Ceny uranu wystrzeliły w górę, a będzie jeszcze drożej

Obecnie ceny uranu na światowych rynkach są najwyższe od 16 lat, a wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata będą czasem ich dalszego wzrostu.

Kazachska spółka Kazatomprom poinformowała, że prawdopodobnie nie zrealizuje zaplanowanego na ten rok poziomu produkcji uranu. Powodem tego stanu rzeczy jest coraz trudniejszy dostęp do kwasu siarkowego niezbędnego do obróbki rudy uranowej. 

Producenci mają problemy

Komunikat z Kazachstanu nastąpił po redukcji produkcji uranu przez kanadyjską firmę Cameco oraz zamknięciu swojej działalności w Nigrze przez francuskie Orano. 

Ostatnie miesiące to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na uran na światowych rynkach. Jest to surowiec niezbędny do działania elektrowni atomowych, a aktualnie w budowie jest 60 reaktorów jądrowych w 17 państwach, a kolejne 110 (w tym w Polsce) są na etapie planowania. 

Rosja wykluczana z rynku

Ponadto kolejne państwa starają się ograniczyć dostawy uranu z Rosji. Władze Stanów Zjednoczonych wdrażają przepisy, które całkowicie zabronią importu surowca z tego państwa. 

Obecnie cena uranu na światowych rynkach sięga 106 dolarów za funt (niespełna pół kilograma). Ostatni raz były one wyższe w 2007 roku. Analitycy twierdzą, że w przyszłym roku będzie to już 110 dolarów.

cnbc.com, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA