fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumCeny żywności: już jest drogo, a może być drożej

Ceny żywności: już jest drogo, a może być drożej

Jak wynika z szacunków GUS, w grudniu 2019 inflacja wyniosła 3,4 proc.

– W pierwszym kwartale wskaźnik CPI przekroczy 4 proc. – ocenia cytowany przez Business Insider Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

– Inflacja w grudniu zaskoczyła. Wyraźnie przyspieszyła inflacja bazowa – z 2,6 do 3,2 proc. Skok ten sugeruje, że mamy do czynienia z presją popytową. Wzrost inflacji CPI będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. W pierwszym kwartale wskaźnik przekroczy 4 proc. – twierdzi ekspert.

W ocenie "BI" rok 2020 możemy zakończyć z inflacją w wysokości ok. 3,5 proc., co byłoby wynikiem dalekim od założeń NBP. Według Grzegorza Maliszewskiego prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest niewielkie.

– RPP wstrzyma się z ruchami do czasu nowej projekcji inflacji, która będzie w marcu. Wtedy może się wykształtować nowy konsensus. Przeciwnicy podwyżek, których w Radzie jest więcej, mają mocny argument w postaci spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego – ocenia Maliszewski.

Według ekonomisty Banku Millennium możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen żywności, choć już nie tak dynamicznego jak w roku ubiegłym. Rosnąć mają ceny mięsa wieprzowego, drożeć może cukier i zboża.

Dla przypomnienia, w ubiegłym roku ceny żywności rosły średnio o 5 proc. r/r podbijając inflację CPI (szczyt 7,2 proc. r/r w sierpniu 2019). Głównym czynnikiem mającym wpływ na ten stan rzeczy była susza i ASF, które wpłynęły na ceny warzyw, owoców i mięsa.

W ocenie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w tym roku można spodziewać się spadku chińskiej produkcji wieprzowiny do poziomu o 40 proc. niższego niż w 2018 r. Globalnie zatem ceny mięsa wieprzowego pozostaną wyższe. Wzrasta także ryzyko niedoborów cukru z powodu załamania prognoz zbiorów w Indiach i Tajlandii, czyli u największych producentów.

Na ceny zbóż wpłynąć mogą bardzo prawdopodobne anomalia pogodowe, których w ostatnim czasie jest coraz więcej.

Warto dodać, że możliwe są też podwyżki cen drobiu. A to za sprawą prawdopodobnych ognisk ptasiej grypy.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA