Jak wynika z szacunków GUS, w grudniu 2019 inflacja wyniosła 3,4 proc.

– W pierwszym kwartale wskaźnik CPI przekroczy 4 proc. – ocenia cytowany przez Business Insider Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

– Inflacja w grudniu zaskoczyła. Wyraźnie przyspieszyła inflacja bazowa – z 2,6 do 3,2 proc. Skok ten sugeruje, że mamy do czynienia z presją popytową. Wzrost inflacji CPI będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. W pierwszym kwartale wskaźnik przekroczy 4 proc. – twierdzi ekspert.

W ocenie "BI" rok 2020 możemy zakończyć z inflacją w wysokości ok. 3,5 proc., co byłoby wynikiem dalekim od założeń NBP. Według Grzegorza Maliszewskiego prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest niewielkie.

– RPP wstrzyma się z ruchami do czasu nowej projekcji inflacji, która będzie w marcu. Wtedy może się wykształtować nowy konsensus. Przeciwnicy podwyżek, których w Radzie jest więcej, mają mocny argument w postaci spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego – ocenia Maliszewski.

Według ekonomisty Banku Millennium możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen żywności, choć już nie tak dynamicznego jak w roku ubiegłym. Rosnąć mają ceny mięsa wieprzowego, drożeć może cukier i zboża.

Dla przypomnienia, w ubiegłym roku ceny żywności rosły średnio o 5 proc. r/r podbijając inflację CPI (szczyt 7,2 proc. r/r w sierpniu 2019). Głównym czynnikiem mającym wpływ na ten stan rzeczy była susza i ASF, które wpłynęły na ceny warzyw, owoców i mięsa.

W ocenie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w tym roku można spodziewać się spadku chińskiej produkcji wieprzowiny do poziomu o 40 proc. niższego niż w 2018 r. Globalnie zatem ceny mięsa wieprzowego pozostaną wyższe. Wzrasta także ryzyko niedoborów cukru z powodu załamania prognoz zbiorów w Indiach i Tajlandii, czyli u największych producentów.

Na ceny zbóż wpłynąć mogą bardzo prawdopodobne anomalia pogodowe, których w ostatnim czasie jest coraz więcej.

Warto dodać, że możliwe są też podwyżki cen drobiu. A to za sprawą prawdopodobnych ognisk ptasiej grypy.

JS/Business Insider

Poprzedni artykułCentralny Port Komunikacyjny według ministra Horały
Następny artykułFiskus łatwiej sprawdzi rozliczenia firm z podatku od nieruchomości