fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCeny żywności: już jest drogo, a może być drożej

Ceny żywności: już jest drogo, a może być drożej

Jak wynika z szacunków GUS, w grudniu 2019 inflacja wyniosła 3,4 proc.

– W pierwszym kwartale wskaźnik CPI przekroczy 4 proc. – ocenia cytowany przez Business Insider Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

– Inflacja w grudniu zaskoczyła. Wyraźnie przyspieszyła inflacja bazowa – z 2,6 do 3,2 proc. Skok ten sugeruje, że mamy do czynienia z presją popytową. Wzrost inflacji CPI będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. W pierwszym kwartale wskaźnik przekroczy 4 proc. – twierdzi ekspert.

W ocenie "BI" rok 2020 możemy zakończyć z inflacją w wysokości ok. 3,5 proc., co byłoby wynikiem dalekim od założeń NBP. Według Grzegorza Maliszewskiego prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest niewielkie.

– RPP wstrzyma się z ruchami do czasu nowej projekcji inflacji, która będzie w marcu. Wtedy może się wykształtować nowy konsensus. Przeciwnicy podwyżek, których w Radzie jest więcej, mają mocny argument w postaci spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego – ocenia Maliszewski.

Według ekonomisty Banku Millennium możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen żywności, choć już nie tak dynamicznego jak w roku ubiegłym. Rosnąć mają ceny mięsa wieprzowego, drożeć może cukier i zboża.

Dla przypomnienia, w ubiegłym roku ceny żywności rosły średnio o 5 proc. r/r podbijając inflację CPI (szczyt 7,2 proc. r/r w sierpniu 2019). Głównym czynnikiem mającym wpływ na ten stan rzeczy była susza i ASF, które wpłynęły na ceny warzyw, owoców i mięsa.

W ocenie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w tym roku można spodziewać się spadku chińskiej produkcji wieprzowiny do poziomu o 40 proc. niższego niż w 2018 r. Globalnie zatem ceny mięsa wieprzowego pozostaną wyższe. Wzrasta także ryzyko niedoborów cukru z powodu załamania prognoz zbiorów w Indiach i Tajlandii, czyli u największych producentów.

Na ceny zbóż wpłynąć mogą bardzo prawdopodobne anomalia pogodowe, których w ostatnim czasie jest coraz więcej.

Warto dodać, że możliwe są też podwyżki cen drobiu. A to za sprawą prawdopodobnych ognisk ptasiej grypy.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA