fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaChatbot Zuckerberga krytykuje swojego szefa

Chatbot Zuckerberga krytykuje swojego szefa

Nowy prototyp chatbota Meta powiedział BBC, że Mark Zuckerberg wykorzystuje swoich użytkowników dla pieniędzy. Zapytany, co sądzi o prezesie i założycielu firmy, odpowiedział, że „nasz kraj jest podzielony, a on wcale nie pomógł w tej sytuacji”.

Meta poinformowała, że chatbot wykorzystuje sztuczną inteligencję i może rozmawiać na „prawie każdy temat”. Zaznaczyła, że chatbot jest prototypem i może udzielać niegrzecznych lub obraźliwych odpowiedzi. „Każdy, kto używa Blendera Bota, musi zgodzić się, że rozumie, że jest przeznaczony wyłącznie do celów badawczych i rozrywkowych, że może wydawać nieprawdziwe lub obraźliwe komunikaty i że zgadza się nie uruchamiać celowo bota do wypowiadania obraźliwych wypowiedzi” – powiedział rzecznik Meta.

Algorytm BlenderBot 3 przeszukuje internet w celu uzyskania odpowiedzi. Jego poglądy na temat Zuckerberga zostały prawdopodobnie wzięte z opinii ludzi, które przeanalizował algorytm.

Chatbot o nazwie BlenderBot 3 został udostępniony publicznie w zeszłym tygodniu. Program „uczy się” na podstawie dużej liczby publicznie dostępnych danych językowych. Chatboty, które uczą się na interakcji z ludźmi, mogą uczyć się na ich dobrym i złym zachowaniu.

Zapytany o Marka Zuckerberga chatbot powiedział BBC: „Zrobił straszną robotę podczas zeznawania przed Kongresem. To wpływa na to, że martwię się o swój kraj”. Zuckerberg był kilkakrotnie przesłuchiwany przez amerykańskich polityków, w szczególności w 2018 roku.

„Nasz kraj jest podzielony, a on wcale nie pomógł w tej sytuacji” – kontynuował chatbot. „Jego firma wyzyskuje ludzi dla pieniędzy, a on nie dba o to. To musi się skończyć!”.

Meta jest krytykowana za to, że nie robi wystarczająco dużo, aby zapobiec rozpowszechnianiu dezinformacji i mowy nienawiści na jej platformach. W zeszłym roku były pracownik, Frances Haugen, oskarżył firmę o przedkładanie zysków ponad bezpieczeństwo w sieci.

Firma jest właścicielem Facebooka, Facebook Messengera, Instagrama i WhatsAppa.

Meta nie bez powodu upubliczniła BlenderBot 3 i zaryzykowała złą reklamę. Potrzebuje danych. „Pozwolenie systemowi AI na interakcję z ludźmi w prawdziwym świecie prowadzi do dłuższych, bardziej zróżnicowanych rozmów, a także bardziej zróżnicowanych informacji zwrotnych” – napisał koncern Meta na blogu.

W 2016 roku Microsoft przeprosił po tym, gdy użytkownicy Twittera zrobili ze swojego chatbota rasistę.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA