fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaNaukaChatbot Zuckerberga krytykuje swojego szefa

Chatbot Zuckerberga krytykuje swojego szefa

Nowy prototyp chatbota Meta powiedział BBC, że Mark Zuckerberg wykorzystuje swoich użytkowników dla pieniędzy. Zapytany, co sądzi o prezesie i założycielu firmy, odpowiedział, że „nasz kraj jest podzielony, a on wcale nie pomógł w tej sytuacji”.

Meta poinformowała, że chatbot wykorzystuje sztuczną inteligencję i może rozmawiać na „prawie każdy temat”. Zaznaczyła, że chatbot jest prototypem i może udzielać niegrzecznych lub obraźliwych odpowiedzi. „Każdy, kto używa Blendera Bota, musi zgodzić się, że rozumie, że jest przeznaczony wyłącznie do celów badawczych i rozrywkowych, że może wydawać nieprawdziwe lub obraźliwe komunikaty i że zgadza się nie uruchamiać celowo bota do wypowiadania obraźliwych wypowiedzi” – powiedział rzecznik Meta.

Algorytm BlenderBot 3 przeszukuje internet w celu uzyskania odpowiedzi. Jego poglądy na temat Zuckerberga zostały prawdopodobnie wzięte z opinii ludzi, które przeanalizował algorytm.

Chatbot o nazwie BlenderBot 3 został udostępniony publicznie w zeszłym tygodniu. Program „uczy się” na podstawie dużej liczby publicznie dostępnych danych językowych. Chatboty, które uczą się na interakcji z ludźmi, mogą uczyć się na ich dobrym i złym zachowaniu.

Zapytany o Marka Zuckerberga chatbot powiedział BBC: „Zrobił straszną robotę podczas zeznawania przed Kongresem. To wpływa na to, że martwię się o swój kraj”. Zuckerberg był kilkakrotnie przesłuchiwany przez amerykańskich polityków, w szczególności w 2018 roku.

„Nasz kraj jest podzielony, a on wcale nie pomógł w tej sytuacji” – kontynuował chatbot. „Jego firma wyzyskuje ludzi dla pieniędzy, a on nie dba o to. To musi się skończyć!”.

Meta jest krytykowana za to, że nie robi wystarczająco dużo, aby zapobiec rozpowszechnianiu dezinformacji i mowy nienawiści na jej platformach. W zeszłym roku były pracownik, Frances Haugen, oskarżył firmę o przedkładanie zysków ponad bezpieczeństwo w sieci.

Firma jest właścicielem Facebooka, Facebook Messengera, Instagrama i WhatsAppa.

Meta nie bez powodu upubliczniła BlenderBot 3 i zaryzykowała złą reklamę. Potrzebuje danych. „Pozwolenie systemowi AI na interakcję z ludźmi w prawdziwym świecie prowadzi do dłuższych, bardziej zróżnicowanych rozmów, a także bardziej zróżnicowanych informacji zwrotnych” – napisał koncern Meta na blogu.

W 2016 roku Microsoft przeprosił po tym, gdy użytkownicy Twittera zrobili ze swojego chatbota rasistę.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

Czas skończyć z rozdawaniem laptopów w szkołach

Rozdawanie przez rządy laptopów w szkołach i bezrefleksyjna cyfryzacja to nie tylko marnotrawienie publicznych pieniędzy, ale także działanie na szkodę uczniów.
4 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA