Organizacja Obywatele na rzecz Odpowiedzialnej Energii wniosła o zatrzymanie budowy rzędu turbin wiatrowych o wysokości 186 m w hrabstwie Botetourt w amerykańskim stanie Wirginia.

Pozew dotyczy zatwierdzenia projektu budowy przez Departament Jakości Środowiska Wirginii. W szczególności Obywatele na rzecz Odpowiedzialnej Energii zakwestionowali decyzję urzędu stwierdzającą, że projekt nie zaszkodzi zasobom naturalnym, pomimo nakazu wyłączania turbin na noc w cieplejszych miesiącach, aby chronić latające nietoperze.

Drugi pozew obywatelski kwestionuje decyzję okręgowej Rady Odwoławczej ds. Zagospodarowania Przestrzennego, zezwalającą na rozwój zakładu przemysłowego Rocky Forge Wind, mimo potwierdzenia zarządcy przestrzennego okręgu, że nie złożono w terminie wniosków o zatwierdzenie projektu.

Zdaniem Obywateli na rzecz Odpowiedzialnej Energii ogromne turbiny dużej elektrowni wiatrowej będą szpecić malowniczy krajobraz, zagrażać przyrodzie i szkodzić zdrowiu ludzkiemu z powodu hałasu o niskiej częstotliwości generowanego przez turbiny.

– Turbiny wiatrowe bez wątpienia wytwarzają mocno szkodliwe infradźwięki. Reakcje niepożądane mogą obejmować objawy związane ze stresem z powodu przedłużonego pobudzenia fizjologicznego i problemy w psychofizjologicznym dojściu do zdrowia – mówi John Droz, Jr., założyciel Sojuszu na rzecz Mądrych Decyzji Energetycznych. – Badania przeprowadzone przez niezależnych ekspertów wykazały również, że przemysłowe projekty wiatrowe mogą szkodzić dzikiej przyrodzie i zwierzętom hodowlanym – dodaje.

Poprzedni artykułPrezes NBP: „Wszystkie banki centralne muszą zapobiegać utrwaleniu się wyższej inflacji”
Następny artykułNie bądź pan głąb