Bliski Wschód i Afryka są rynkami o największym potencjale eksportowym dla Polski – twierdzi prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda.

Prezes PAIH Krzysztof Drynda powiedział, że pandemia i wojna na Ukrainie zmusiły polskich przedsiębiorców do przemodelowania swoich łańcuchów dostaw. W jego opinii, w obecnej sytuacji rynkami o największym potencjale eksportowym dla polskich firm są Afryka oraz Bliski Wschód.

– Mamy dużą przychylność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w ostatnim czasie branża spożywcza została bardzo mocno wywindowana na Bliskim Wschodzie – powiedział szef PAIH. – Duży potencjał inwestycyjny drzemie też w krajach afrykańskich. Zainteresowaniem cieszą się tam technologie przetwarzania, przechowywania żywności – dodał.

Rynki te są zainteresowane polskim sektorem IT, ale także rozwiązaniami w zakresie telemedycyny oraz branżą budowlaną (np. budownictwo modułowe). W Afryce i na Bliskim Wschodzie jest też duże zapotrzebowanie na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Poza wyżej wspomnianymi regionami duże szanse dla polskich inwestorów leżą także w Azji. Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) już dzisiaj jest miejscem ekspansji polskich kosmetyków, żywności oraz sektora IT.

Już wkrótce, bo 5 października 2022 r., na PGE Narodowym odbędzie się Forum Biznesu PAIH, które zostanie poświęcone szansom i wyzwaniom na rynkach międzynarodowych oraz możliwościom inwestycyjnym w Polsce. Wydarzenie będzie zorganizowane w formie bezpłatnych warsztatów branżowych i rynkowych oraz indywidualnych konsultacji z ekspertami. Na forum zarejestrowało się dotąd ponad 3 tys. uczestników, w tym 2,7 tys. przedsiębiorców.

PAP

Poprzedni artykułKasy fiskalne w myjniach samochodowych. Nowy termin!
Następny artykułStart-upy, które prosperują, również chcą być eko