fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz...

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.

Obszerny raport na temat struktury zatrudnienia w unijnych instytucjach opublikowała firma consultingowa European Democracy Consulting. W tym roku ukazała się już czwarta edycja podsumowania pt. Geographical Representation in EU Leadership Observatory (GRELO2024). 

Unią rządzi Zachód i Południe

Przedmiotem badania było 539 najważniejszych stanowisk w 73 organach UE: w kluczowych instytucjach (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski, Europejski Bank Centralny), pozostałych urzędach (m.in. Biuro Prokuratury Europejskiej i Rzecznika Praw Obywatelskich), w organach doradczych (Komitety Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny) i w agencjach pomocniczych (to np. mający siedzibę w Polsce FRONTEX zajmujący się koordynacją prac straży granicznej państw członkowskich). 

Już poprzednie edycje raportu pokazywały, że ok. 80 proc. kierowniczych stanowisk w unijnej biurokracji obsadzonych po rozszerzeniu UE (w 2004 r.) przypadło osobom pochodzącym z Europy Zachodniej i Południowej, a zaledwie 2-4 proc. dostali przedstawiciele państw ze wschodniej części UE. 

Dysproporcje cały czas się pogłębiają

W 2023 r. tendencja ta uległa dalszemu pogłębieniu, ponieważ ani jeden obywatel z Europy Wschodniej nie objął ważnego stanowiska w strukturach Unii. 

Obecnie ponad 61 proc. kluczowych funkcji zajmują przedstawiciele z zachodu Europy (Austriacy, Belgowie, Francuzi, Niemcy, Irlandczycy, Luksemburczycy i Holendrzy), prawie 27 proc. z południa (Cypryjczycy, Grecy, Włosi, Maltańczycy, Portugalczycy oraz Hiszpanie), 7 proc. z północy (Duńczycy, Finowie i Szwedzi), 2 proc. z Europy Centralnej (Chorwaci, Czesi, Węgrzy, Słoweńcy, Słowacy), a 3 proc. ze wschodniej części UE (Polacy, Bułgarzy, Estończycy, Łotysze, Litwini i Rumuni).  

W 2021 r. europosłowie Jacek Saryusz-Wolski i Anna Fotyga skierowali prośby do Komisji Europejskiej o wyjaśnienie przyczyn powyższych dysproporcji. Otrzymali odpowiedzi, w których unijne władze informowały o swojej świadomości istnienia problemu i zapowiadały podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie zjawisku nieproporcjonalnego obsadzania stanowisk, z uwzględnieniem kryterium geograficznego. Od tamtego czasu dysproporcje te wciąż jednak się pogłębiają. 

eudemocracy.eu, europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA