fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaArchiwumChcesz się załapać na Mały ZUS Plus? Sprawdź, do kiedy masz czas!

Chcesz się załapać na Mały ZUS Plus? Sprawdź, do kiedy masz czas!

Od początku lutego z możliwości opłacania niższych składek ZUS może skorzystać każdy przedsiębiorca, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym był nie wyższy niż 120 tys. zł (poprzednio limit ten wynosił 63 tys. zł). Jak nietrudno zauważyć, w przypadku składek płaconych w 2020 roku pod uwagę należy brać przychody z 2019 roku. Trzeba też zwrócić uwagę, że dla ustalenia limitu znaczenia ma przychód, a nie dochód podatnika, a zatem co do zasady suma wynikająca ze wszystkich wystawionych w 2019 roku faktur lub rachunków. W przypadku podatników VAT, chodzi oczywiście o kwoty netto (bez kwoty VAT).

Dodatkowo, aby z ulgi korzystać, konieczne będzie udowodnienie, że działalność była prowadzona w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Składki proporcjonalne do dochodu

W sytuacji, gdy podatnik spełnia warunki do korzystania z małego ZUS Plus, składki będą obliczane proporcjonalnie do wysokości średniomiesięcznego dochodu z poprzedniego roku. Inaczej zatem niż w przypadku ustalania limitu uprawniającego do korzystania z tej preferencji, przy ustalaniu podstawy naliczania składek pod uwagę brany jest nie przychód, tylko dochód podatnika, rozumiany jako przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania (koszty podatkowe).

W związku z tym, że wyliczenie nowej składki może być dla przedsiębiorców trudne, ZUS udostępnił specjalny, służący do tego kalkulator, który dostępny jest pod adresem www.eskladka.pl. Kalkulator nie wylicza jednak samych składek, a jedynie podstawę ich wyliczenia. Składki trzeba później obliczyć już samemu.

W kalkulatorze wpisuje się liczbę dni prowadzenia działalności, wybiera z listy formę opodatkowania, a następnie podaje przychód i dochód z działalności w poprzednim roku podatkowym. W efekcie przeliczenia otrzymuje się podstawę wymiaru składek, która jest tym wyższa, im wyższy jest dochód podatnika.

I tak np. przedsiębiorca, który opodatkowany jest na zasadach ogólnych, prowadził w 2019 roku działalność przez 60 dni i uzyskał przychód 10 tys. zł (przy dochodzi 8 tys. zł), jako podstawę wymiaru składek przyjmie w lutym 2020 roku kwotę 2000 zł. Natomiast dla podatnika, który prowadził taką samą działalność przez cały rok i uzyskał 84 tys. przychodu (średnio 7 tys. zł miesięcznie) i dochód w wysokości 60 tys. zł (średnio 5 tys. zł miesięcznie), podstawa wymiaru składek wyniesie 2465,76 zł. Dla porównania dla pełnych składek ZUS podstawa wymiaru składek wynosi w 2020 roku 3136,20 zł.

Oznacza to np. że miesięczna składka emerytalna (jedna z kilku, bo są jeszcze rentowa, wypadkowa i chorobowa), która wyliczana jest według stawki 19,52% podstawy, wyniesie w pierwszym przykładzie 390,40 zł, a w drugim 481,32 zł. W przypadku pełnego ZUS jest to aż 612,19 zł. Różnice są zatem znaczne.

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca będzie mógł opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. To istotne, bo jak wyjaśniali to przedstawiciele ZUS, tzw. mały ZUS Plus można opłacać dopiero po wykorzystaniu „ulgi na strat” (zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez pierwsze sześć miesięcy działalności) oraz tzw. składek preferencyjnych (opłacanych w pierwszych dwóch latach działalności).

Potrzebne odpowiednie dokumenty

Aby korzystać z preferencyjnych składek ZUS Plus, trzeba złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dwa dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem odpowiednio: 05 90 albo 05 92, które są przypisane do tzw. małego ZUS). Trzeba to zrobić najpóźniej do 2 marca 2020 roku (czas na to jest do końca lutego, ale jako że ostatni dzień lutego to sobota, termin ten upływa w najbliższy dzień roboczy, czyli poniedziałek 2 marca). Konieczne będzie też złożenie w marcu dodatkowego dokumentu, czyli dokumentu rozliczeniowego za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

Osoby, które dotychczas korzystały już z niższych składek (małego ZUS), nie muszą ponownie zgłaszać chęci korzystania z tego rozwiązania. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia składek – najpierw w lutym (za styczeń – na starych zasadach), a później w marcu (za luty – na nowych zasad). Warto o tym pamiętać, bo co do zasady dokumenty takie składa się tylko raz na początku działalności. Nie trzeba ich później składać już w kolejnych miesiącach. Ale trzeba to zrobić za każdym razem, kiedy następuje zmiana, a zatem kończy się np. dwuletni okres korzystania ze stawek obniżonych. Jak widać, to samo dotyczy przejścia z zasad Małego ZUS, na mały ZUS Plus.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA