fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumChcesz skorzystać z Małego ZUS-u? Masz czas do środy!

Chcesz skorzystać z Małego ZUS-u? Masz czas do środy!

Resort zaznacza, że zarówno przedsiębiorcy korzystający już z ulgi, jak i ci, którzy dopiero zaczynają z niej korzystać od początku tego roku, "powinni złożyć deklarację rozliczeniową cz. II albo imienny raport cz. II za styczeń z wykazem przychodu, który osiągnęli w 2019 r." (nie wyższy niż 67 500 zł – wraz z rozliczeniem należnych składek za ten m-c).

Resort dodaje, że osoba, która w swojej ocenie, biorąc pod uwagę rok 2019, będzie kwalifikowała się do Małego ZUS-u, powinna zgłosić swoją chęć skorzystania z tej ulgi, przedkładając przychód w oparciu o faktury, którymi dysponuje. Następnie, po 15 stycznia, powinna ona zweryfikować przychód za 2019 rok.

"Jeżeli się zmienił (przekroczył dopuszczalny próg 67 tys. 500 zł), należy wówczas dokonać korekty kodu tytułu ubezpieczenia na zasadach ogólnych (w ciągu 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości), wskazująć jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń 1 stycznia 2020 r." – przeczytać można w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Jak zaznaczono w komunikacie, przedsiębiorcy korzystający w styczniu z Małego ZUS-u na starych zasadach, od 1 lutego 2020 r. będą mogli opłacać składki zgodnie z zasadami Małego ZUS-u Plus, który tego właśnie dnia wejdzie w życie. Nowa podstawa wymiaru składek, ustalona na podstawie dochodu osiągniętego w 2019 r., wskazana zostanie w deklaracji rozliczeniowej cz. II albo imiennym raporcie cz. II, przekazanym razem z rozliczeniem należnych składek za luty.

"Pozostali przedsiębiorcy, a zatem ci, których Mały ZUS Plus dopiero obejmie (ze względu na podwyższenie progu przychodu z poprzedniego roku do 120 tys. zł), mogą zgłaszać się do 1 lutego 2020 r. Będą mieli na to czas do końca lutego. Nową podstawę wymiaru składek wykażą w imiennych raportach miesięcznych albo deklaracjach rozliczeniowych składanych za luty" – wyjaśnia resort rozwoju.

Jak wskazuje resort, w następnych latach zgłaszanie się do ulgi będzie możliwe do końca stycznia danego roku. Zaś ci, którzy zaczną spełniać kryteria w ciągu roku, będą mieli, jak dotychczas, 7-dniowy czas na zgłoszenie się do Małego ZUS-u Plus.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA