Ze względu na skomplikowane przepisy podatkowe w naszym kraju, specjaliści ds. rachunkowości i księgowi nie muszą obawiać się braku ofert pracy – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”.

Pexels.com

Publikowane przez „Rzeczpospolitą” badanie firm Grant Thornton i Element wykazało, że księgowi i specjaliści od rachunkowości w lipcu 2022 r. mogli się cieszyć rekordowo dużą liczbą ofert pracy, bijąc wynik z marca 2022 r. W sumie w lipcu na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowano niemal 3,5 tys. nowych ogłoszeń pracy skierowanych do tych specjalistów. Ogólnie natomiast na rynku pracy liczba ofert zmalała do 288 tys., a powodem tego są spadki zapotrzebowania na pracowników w budownictwie, logistyce oraz… gastronomii, która zazwyczaj latem zatrudnia więcej ludzi.

Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, nie ma wątpliwości, że ten silny popyt na księgowych i ekspertów od płac to skutek Polskiego Ładu, który od momentu wejścia w życie w styczniu 2022 r. zdążył być już zreformowanym. Podobnie było w marcu 2020 r., gdy przedsiębiorcy potrzebowali specjalistów do skorzystania z tarcz finansowych.

– Duże zapotrzebowania na tych specjalistów szybko nie minie, tym bardziej że przepisy księgowe czy kadrowe się zmieniają jak w kalejdoskopie – powiedziała „Rzeczpospolitej” przedstawicielka Grant Thornton.

Jeśli chodzi o spadek liczby ofert pracy, to odczuwają go na pewno kierowcy i magazynierzy, dla których w lipcu było o ponad jedną czwartą mniej propozycji zatrudnienia niż w 2021 r. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być wysokie koszty zatrudnienia takich pracowników, które są poważną barierą dla działalności dla aż dwóch trzecich firm. Przez wysokie koszty zatrudnienia i drogie mieszkania spadł też popyt na budowlańców. Co ciekawe, mniej ofert pracy mają też programiści, którzy jednak nadal mogą cieszyć się dużym popytem na rynku.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułOto pozytywny efekt inflacji
Następny artykułChatbot Zuckerberga krytykuje swojego szefa