fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesChcesz zmienić pracę? Te branże szukają pracowników

Chcesz zmienić pracę? Te branże szukają pracowników

Ze względu na skomplikowane przepisy podatkowe w naszym kraju, specjaliści ds. rachunkowości i księgowi nie muszą obawiać się braku ofert pracy – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”.

Publikowane przez „Rzeczpospolitą” badanie firm Grant Thornton i Element wykazało, że księgowi i specjaliści od rachunkowości w lipcu 2022 r. mogli się cieszyć rekordowo dużą liczbą ofert pracy, bijąc wynik z marca 2022 r. W sumie w lipcu na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowano niemal 3,5 tys. nowych ogłoszeń pracy skierowanych do tych specjalistów. Ogólnie natomiast na rynku pracy liczba ofert zmalała do 288 tys., a powodem tego są spadki zapotrzebowania na pracowników w budownictwie, logistyce oraz… gastronomii, która zazwyczaj latem zatrudnia więcej ludzi.

Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, nie ma wątpliwości, że ten silny popyt na księgowych i ekspertów od płac to skutek Polskiego Ładu, który od momentu wejścia w życie w styczniu 2022 r. zdążył być już zreformowanym. Podobnie było w marcu 2020 r., gdy przedsiębiorcy potrzebowali specjalistów do skorzystania z tarcz finansowych.

– Duże zapotrzebowania na tych specjalistów szybko nie minie, tym bardziej że przepisy księgowe czy kadrowe się zmieniają jak w kalejdoskopie – powiedziała „Rzeczpospolitej” przedstawicielka Grant Thornton.

Jeśli chodzi o spadek liczby ofert pracy, to odczuwają go na pewno kierowcy i magazynierzy, dla których w lipcu było o ponad jedną czwartą mniej propozycji zatrudnienia niż w 2021 r. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być wysokie koszty zatrudnienia takich pracowników, które są poważną barierą dla działalności dla aż dwóch trzecich firm. Przez wysokie koszty zatrudnienia i drogie mieszkania spadł też popyt na budowlańców. Co ciekawe, mniej ofert pracy mają też programiści, którzy jednak nadal mogą cieszyć się dużym popytem na rynku.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA