fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatChicago wypłaci ubogim mieszkańcom 500+

Chicago wypłaci ubogim mieszkańcom 500+

Władze Chicago podjęły decyzję o uruchomieniu programu socjalnego, w ramach którego najubożsi mieszkańcy będą otrzymywać co miesiąc 500 dolarów.

Burmistrz Lori Lightfoot ogłosiła, że na projekt dochodu gwarantowanego zostanie przeznaczone 31,5 mln dolarów. Środki trafią do 5 tysięcy ubogich gospodarstw domowych, których sytuacja materialna pogorszyła się w efekcie pandemii COVID-19. Będą one otrzymywać co miesiąc 500 dolarów przez najbliższy rok, bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków czy późniejszych zobowiązań.

Burmistrz uzasadniła ten krok własnym doświadczeniem z dzieciństwa, gdy rodzice nocami liczyli rachunki zastanawiając się jak związać koniec z końcem. Polityk partii demokratycznej twierdzi, że w jej mieście jest obecnie wiele podobnych rodzin.

Tym samym Chicago dołącza do innych miast USA, które realizują program dochodu gwarantowanego. Obecnie ok. 50 burmistrzów z całego kraju popiera tą ideę, a połowa z nich już ją w jakiś sposób realizuje.

Lori Lightfoot utrzymuje, że działania w Chicago są największą tego typu inicjatywą w USA. Jednak władze Los Angeles przygotowują program, w ramach którego 3 tysiące rodzin będzie dostawać po 1 tys. dolarów miesięcznie.

Krytycy dochodu gwarantowanego zwracają uwagę iż nie ma sensu go wprowadzać, gdy gwałtownie spada bezrobocie,  a firmy napotykają na coraz większe problemy ze znalezieniem osób chętnych do pracy.

chicagotribune.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA