fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChile znacjonalizuje złoża kluczowego surowca

Chile znacjonalizuje złoża kluczowego surowca

Prezydent Chile zapowiedział przejęcie przez państwo kontroli nad krajowymi złożami litu.

Zgodnie z decyzją ogłoszoną przez prezydenta Gabriela Borica państwo przejmie majątek firm SQM i  Albemarle, które dotychczas zajmowały się eksploatacją złóż litu w Chile. Kontrakty tych przedsiębiorstw na wydobycie metalu wygasają odpowiednio w roku 2030 i 2043. Władze wyraziły jednak nadzieję na dojście z nimi do porozumienia w bliższej przyszłości, które pozwoli zająć cenny surowiec przez rząd.

Kolejne projekty związane z wydobyciem litu będą realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, z dominującą rolą państwowej spółki Codelco, która obecnie zajmuje się głównie pozyskaniem miedzi.

To nasza największa szansa na przejście do zrównoważonej i rozwiniętej gospodarki. Nie możemy sobie pozwolić na jej zmarnowanie

– uzasadnił ten krok 37-letni lewicowy prezydent, który uważa, że państwo powinno redystrybuować majątek budowany dzięki eksploatacji złóż surowców naturalnych.

Chile posiada największe zidentyfikowane złoża litu ze wszystkich państw świata. Metal ten jest szczególnie pożądany w ostatnich latach, ponieważ stanowi niezbędny komponent w bateriach oraz akumulatorach używanych m.in. w elektrycznych samochodach.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA