fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatChiny otwierają się turystycznie i znoszą kwarantannę dla podróżnych

Chiny otwierają się turystycznie i znoszą kwarantannę dla podróżnych

8 stycznia Chiny zniosą kwarantannę dla podróżnych. Po prawie trzech latach zamkniętych granic kraj ponownie otworzy się dla osób posiadających wizy pracownicze i studenckie lub pragnących odwiedzić rodzinę. Chińscy obywatele będą mogli również swobodnie podróżować za granicę.

Zamknięte granice pozostają ostatnim poważnym ograniczeniem związanym z chińską polityką „zero COVID”. Od marca 2020 r. każdy wjeżdżający do Chin musiał przejść obowiązkową kwarantannę w placówce państwowej – jednorazowo do trzech tygodni. Niedawno skrócono ten okres do pięciu dni.

Covid w Chinach rozprzestrzenił się jednak gwałtownie po zniesieniu ograniczeń w ostatnim czasie. Doniesienia mówią, że szpitale są przeciążone i umiera więcej starszych osób. Jednak rzeczywista dzienna liczba przypadków zachorowań i zgonów jest obecnie nieznana, ponieważ urzędnicy przestali publikować takie dane. W zeszłym tygodniu Pekin informował o około 4000 nowych infekcji i kilku zgonach dziennie.

Narodowa Komisja Zdrowia ogłosiła, że 8 stycznia covid zostanie formalnie zdegradowany do choroby zakaźnej klasy B. Oznacza to, że kwarantanna zostanie zniesiona, chociaż przybywający podróżni nadal będą musieli wykonać test PCR. Zniesiony ma również zostać limit dziennej liczby dozwolonych lotów do Chin.

Władze poinformowały również, że „zoptymalizują” warunki wizowe dla obcokrajowców, którzy chcą przyjechać do Chin, by odwiedzić rodzinę, czy w celu podjęcia pracy i nauki. Nie jest jasne, czy „optymalizacja” obejmie też wizy turystyczne, ale urzędnicy powiedzieli, że rozpocznie się program pilotażowy dla międzynarodowych statków wycieczkowych. Chińscy obywatele, którzy chcą ubiegać się o wizę na wyjazd za granicę, będą mogli to zrobić od 8 stycznia.

Według Statista, przed pandemią (w 2019 roku) liczba turystów wyjeżdżających z Chin  wynosiła 155 milionów. Liczba ta spadła do 20 milionów w roku 2020.

Nowe zasady zostały przyjęte z zadowoleniem przez Chińczyków, którzy ponownie będą mogli podróżować za granicę. Internetowe chińskie biura podróży zgłosiły wzrost ruchu w ciągu kilku godzin od ogłoszenia zmian. Wiele osób będzie chciało odwiedzić rodzinę i bliskich podczas chińskiego Nowego Roku, który rozpoczyna się 22 stycznia. Jednak wielu Chińczyków wyraziło również złość z powodu nagłego odejścia od polityki antycovidowej po latach kontroli i wyraża zaniepokojenie ponownym otwarciem granic w czasie szczytu przypadków COVID-19 w Chinach.

W poniedziałek chiński przywódca XI Jinping wezwał urzędników do zrobienia tego, co „wykonalne”, aby ratować życie ludzi. Państwowe media cytowały go mówiąc, że kraj stanął w obliczu nowej sytuacji związanej z kontrolą pandemii i potrzebuje bardziej ukierunkowanej reakcji.

Zwrot Chin w kwestii zarządzania pandemią sprawił, że Xi znalazł się w trudnej sytuacji. Był siłą napędową i „ojcem” polityki „zero COVID”, którą wielu obwiniało za paraliżowanie gospodarki i normalnego funkcjonowania. Po jej luzowaniu i stopniowym wygaszaniu rząd musi teraz wziąć odpowiedzialność za ogromną falę infekcji i przyjęć do szpitali. Pojawiają się pytania, po co w takim razie były ostatnie trzy lata tak ostrej polityki antycovidowej i dlaczego kraj nie jest teraz lepiej przygotowany na jej zniesienie.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA